Aktuality

Březen 2004 - I. etapa před ukončením

23.03.2004 - 22:42
Téměř půl roku od zahájení rekonstrukce jsou vyměněny krovy; vyrábíme repliky dveří a oken; připravujeme rekonstrukci fasády

Chtěli jsme mít synagogu pod střechou do zimy, ale to se nepodařilo. Odborná firma SDK, která měla rekonstruovat krovy nenastoupila včas a navíc později zjistila, že krovy jsou hnilobou a dřevomorkou zasaženy v mnohem větší míře, než ukazovaly průzkumy. Místo 20 % trámů tedy měnili asi 2/3. Dlužno říci, že se s tím vypořádali se ctí. Kde to bylo možné, zůstaly původní trámy. Nové trámy navazují na staré. Krovy jsou tedy hotové. Koncem března nastoupí pokrývači, kteří střechu zakryjí izolačními panely, na něž přijdou originální dřevěné štípané šindele. Na Velikonoce by měla být synagoga pod originální šumavskou střechou.

Ještě před tím, než byly hotové krovy, postavili zedníci ze sušické firmy Ramo čelní štít podle dobové fotografie synagogy, kterou jsme objevili v knize o Hartmanicích, již vydali původní místní němečtí občané před několika desítkami let v SRN. Byly v něm vsazeny žulové desky desatera. Nacisté je strhli a udělali z nich schody do zahrady. Až v devadesátých letech je zde objevil Dr. Arno Pařík z pražského židovského muzea. Nyní jsou umístěny v Památníku Dr. Šimona Adlera v Dobré Vodě u Hartmanic. Jakmile bude vše připraveno, mohou se vrátit, kam patří.

Hned naproti naší synagoze má svou dílnu truhlář František Živčák Denně chodil do truhlárny kolem rozpadající se budovy a litoval, že chátrá. Nyní vyrábí repliky původních oken a dveří, podle fragmentů, které se zachovaly na půdě a podle již zmíněné jediné nám známé fotografie synagogy.

Jakmile bude hotova střecha, chceme začít s opravou zničené přední fasády. Až se vsadí nová okna, naskytne se z ulice pohled, který nikdo z místních nezná. Uvidíme synagogu, jak vypadala naposled v třicátých letech minulého století.

» Město Hartmanice » Židovská obec v Praze » Návštěvní kniha

Program akcí

Slavnostní zahájení projektu #KINOSYNAGOGA
24.2.2018 od 18:00 proběhme slavnostní zahájení projektu #KI...
Koncert skupiny Elias
Ve středu 27. 12. od 18: 00 se v synagoze bude konat koncert skup...
Zpěváci a muzikanti z Horažďovic
Dne 17.12. od 15.30 proběhne koncert "Zpěváci a muzikanti z ...
Výstava Židovské komunity na Sušicku
Zveme Vás na nově instalovanou putovní výstavu "Židovské kom...
Odpoledne s písní a příběhem
V sobotu 21. 10. od 16 hodin se v Hartmanické synagoze uskut...
Koncert orchestru Šarbilach
V neděli 3. 9. od 16:00 se v Hartmanické synagoze uskuteční ...

Děkujeme

Za finanční příspěvek od Plzeňského kraje

Logo Plzeňského kraje
Nadačnímu fondu Krskových
nadacni_fond_krskovych
Za trvalou podporu od společnosti Grafia s.r.o.

grafia

 

Za poskytnutí inzertního prostoru portálu