Horská synagoga v Hartmanicích Stavbou roku Plzeňského kraje!

stavba_roku_Plzen_crop.jpg

Plzeň, 29. března 2007
Stavbou roku 2006 Plzeňského kraje v  kategorii rekonstrukcí byla dnes večer v Plzni vyhlášena Horská synagoga v Hartmanicích, kterou v loňském roce po tříleté rekonstrukci otevřelo občanské sdružení Památník Hartmanice. Již v loňském roce zapsalo Ministerstvo kultury ČR synagogu do seznamu kulturních památek. V loňské celostátní soutěži Stavba roku 2006 získala hartmanická synagoga prestižní cenu poroty.

Ocenění odůvodnila předsedkyně odborné poroty Ing. Arch. Anna Hostičková: "Tady přímo sálá energie, se kterou byla poničená synagoga opravena a z rozvalin uvedena znovu do nového života. Nic tu nebylo opomenuto. Důkladný a pečlivý historický průzkum, mravenčí píle při záchraně detailů, roztroušených po divoce zarostlém pozemku, zapálené osobní zaujetí pro kulturně náboženské hodnoty, které strhlo celý tým od sponzorů až po posledního řemeslníka k výjimečnému výkonu. Přesto, že objekt sám podává svědectví o neveselých kapitolách historie, jeho návštěva vás naplní radostí, potěšením - že se najdou lidé, kteří nemyslí jen na zisk. Že se najdou takoví, kteří pokládají investice do nevýdělečné paměti národa za normální. A po třetí - pro nás lidi od fochu - že má smysl dělat domy poctivě."

Rekonstrukci provedlo stavební sdružení RAMO ze Sušice podle projektu Ing. Arch. Petra Bašty. Investorem bylo občanské sdružení Památník Hartmanice. Většinu nákladů rekonstrukce hradili soukromí sponzoři.

"To, že jsme získali titul Stavba roku Plzeňského kraje, je pro nás velkou radostí a velkým povzbuzením", řekl předseda občanského sdružení Památník Hartmanice. "Věříme, že to do našeho památníku přivede další návštěvníky. Jsme zejména rádi, že odborná komise architektů ocenila kvalitu rekonstrukce."

Hartmanická synagoga již zahájila letní provoz a je pro návštěvníky otevřena denně kromě pondělí od 9 do 18 hodin. Hlavní expozice Spolužití Čechů, Němců a Židů na Šumavě bude v průběhu roku rozšířena o nové exponáty a audiovizuální část.

V druhé polovině dubna se v synagoze uskuteční dvoudenní mezinárodní konference historiků. S příspěvky na ní vystoupí více než třicet historiků a dalších řečníků převážně z ČR a z Německa.

Od otevření navštívilo synagogu již více než 4000 návštěvníků.


» Město Hartmanice » Židovská obec v Praze » Návštěvní kniha

Program akcí

#KINOSYNAGOGA - Smrt si říká Engelchen
31.3. od 18:00 proběhne v rámci projektu #KINOSYNAGOGA promítání ...
Výstava linorytů Tomáše Hausera
Od 1. dubna do 5. května bude v Horské synagoze Hartmanice probíh...
Autorské čtení Šumava domovem
Dne 24.3. od 18 hodin proběhne autorské čtení z knihy Šumava domo...
Ondřej Smeykal didgeridoo a gongy
V pátek 9.3. od 18:00 proběhne v Horské synagoze v Hartmanicích a...
Slavnostní zahájení projektu #KINOSYNAGOGA
24.2.2018 od 18:00 proběhme slavnostní zahájení projektu #KI...
Koncert skupiny Elias
Ve středu 27. 12. od 18: 00 se v synagoze bude konat koncert skup...

Děkujeme

Za finanční příspěvek od Plzeňského kraje

Logo Plzeňského kraje
Nadačnímu fondu Krskových
nadacni_fond_krskovych
Za trvalou podporu od společnosti Grafia s.r.o.

grafia

 

Za poskytnutí inzertního prostoru portálu