ČTK, 8.10.03: Občanské sdružení zahájilo opravy zničené šumavské synagogy

30.10.2003 - 14:17
ČTK, 8.10.03
Občanské sdružení zahájilo opravy zničené šumavské synagogy, ČTK, 8.10.03.

8.10.2003 Zpravodajství ČTK str. 0 dpm kul
PLZEŇ/HARTMANICE (Klatovsko) 8. října (ČTK) - První část rekonstrukce zdevastované židovské synagogy v Hartmanicích na Klatovsku zahájilo v těchto dnech občanské sdružení Památník Hartmanice. Nadšenci se snaží vzkřísit unikátní, ale zničenou horskou synagogu. První etapa rekonstrukce počítá s opravou vážně poškozeného krovu, položením nové střechy a s odstraněním podlaží, které zde bylo postaveno po deportaci Židů.
"Rekonstrukce střechy měla původně proběhnout již v létě, ale odborné průzkumy ukázaly, že současně s opravou krovu je třeba provést kompletní sanaci objektu, která zamezí dalšímu šíření dřevomorky. Sanace spočívá především ve vyčištění od dodatečných vestaveb z doby nacismu a socialismu," řekl dnes ČTK předseda občanského sdružení Michal Klíma.
V synagoze má vzniknout památník společného soužití Čechů, Němců a Židů v pohraničí Šumavy. Spolu s Památníkem Šimona Adlera v nedaleké Dobré Vodě by mohl památník v Hartmanicích vypovídat o dřívějším židovském osídlení, věří Klíma. Na konci 19. století tvořili Židé 13 procent obyvatelstva Hartmanic.
Na opravu stavby a zřízení památníku je třeba asi šest milionů korun. Stavba je v zoufalém stavu a rozpadá se - na začátku roku odnesl vichr kus střechy. První etapa rekonstrukce přijde podle Klímy na milion korun, sdružení zatím od sponzorů získalo 600.000 korun. "K rekonstrukci bylo třeba přistoupit i před shromážděním celé částky, protože podle odborníků pokročila devastace krovu natolik, že by s největší pravděpodobností došlo v průběhu letošní zimy k jeho zhroucení," konstatoval.
Stavba z 80. let 19. století je jednou z posledních synagog a židovských modliteben, kterých bylo dříve na Šumavě na šest desítek. Řadu synagog zbourali nacisté a komunisté. Několik se jich zachovalo přestavených na byty, požární zbrojnice a obecní úřady. Po vyhnání Židů zřídili Němci v hartmanické synagoze truhlárnu, která tam fungovala i po válce. V období, kdy se oblast ocitla ve vojenském pásmu, byl v synagoze armádní sklad pneumatik. Stavba byla koncem 80. let určena ke zbourání, kterému zabránily události z listopadu 1989.

Lada Pešková snm
Cas| 16:12

» Město Hartmanice » Židovská obec v Praze » Návštěvní kniha

Program akcí

Koncert skupiny Elias
Ve středu 27. 12. od 18: 00 se v synagoze bude konat koncert skup...
Zpěváci a muzikanti z Horažďovic
Dne 17.12. od 15.30 proběhne koncert "Zpěváci a muzikanti z ...
Výstava Židovské komunity na Sušicku
Zveme Vás na nově instalovanou putovní výstavu "Židovské kom...
Odpoledne s písní a příběhem
V sobotu 21. 10. od 16 hodin se v Hartmanické synagoze uskut...
Koncert orchestru Šarbilach
V neděli 3. 9. od 16:00 se v Hartmanické synagoze uskuteční ...
Koncert pěveckého sboru Prácheň
Dne 7. 5. od 16 hod se v Hartmanické synagoze uskuteční koncert p...

Děkujeme

Za finanční příspěvek od Plzeňského kraje

Logo Plzeňského kraje
Nadačnímu fondu Krskových
nadacni_fond_krskovych
Za trvalou podporu od společnosti Grafia s.r.o.

grafia

 

Za poskytnutí inzertního prostoru portálu