ČTK, 17.12.03: Fond budoucnosti přispěl na opravu hartmanické synagogy

17.12.2003 - 20:45
ČTK, 17.12.2003
Fond budoucnosti přispěl na opravu hartmanické synagogy. ČTK, 17. 12. 2003.

Praha, 17. 12. (ČTK) - Významný příspěvek získalo občanské sdružení Památník Hartmanice na opravu zničené židovské synagogy v Hartmanicích na Klatovsku. Částku 2,4 milionu korun věnoval Česko-německý fond budoucnosti. Darovací smlouvy předala dnes v Praze předsedovi sdružení Michalovi Klímovi zástupkyně fondu Soňa Dederová. V bývalé synagoze má vzniknout památník společného soužití Čechů, Němců a Židů v šumavském pohraničí.
"Myslíme si, že je to velkorysý příspěvek," řekl ČTK Klíma, jehož sdružení zatím získalo od sponzorů na opravu budovy přes 600.000 korun.
Rekonstrukce synagogy začala na podzim. Sdružení nechalo vybourat všechny vnitřní přestavby, které vznikly během druhé světové války a po ní, a připravuje nové krovy. Pod střechou by měla být synagoga v prvních měsících příštího roku.
Následovat budou další práce, jejichž celkové náklady se odhadují na šest milionů korun. Klíma předpokládá, že památník by mohl být otevřen v roce 2005.
Fond chápe podle Dederové svůj příspěvek jako pomoc k obnovení paměti místa na společnou česko-německou minulost. Židovská kultura byla v Hartmanicích zastoupena převážně německy mluvícími Židy, připomněla Dederová.
Stavba z 80. let 19. století je jednou z posledních synagog a židovských modliteben, kterých bylo dříve na Šumavě na šest desítek. Řadu z nich zbourali nacisté a komunisté, další byly přestavěny pro jiné účely.
V hartmanické synagoze zřídili Němci po obsazení pohraničí truhlárnu, která tam fungovala i po válce. Potom z ní vznikl armádní sklad pneumatik, koncem 80. let byla budova určena k demolici. Jejímu zboření zabránil pád socialismu.

» Město Hartmanice » Židovská obec v Praze » Návštěvní kniha

Program akcí

Koncert skupiny Elias
Ve středu 27. 12. od 18: 00 se v synagoze bude konat koncert skup...
Zpěváci a muzikanti z Horažďovic
Dne 17.12. od 15.30 proběhne koncert "Zpěváci a muzikanti z ...
Výstava Židovské komunity na Sušicku
Zveme Vás na nově instalovanou putovní výstavu "Židovské kom...
Odpoledne s písní a příběhem
V sobotu 21. 10. od 16 hodin se v Hartmanické synagoze uskut...
Koncert orchestru Šarbilach
V neděli 3. 9. od 16:00 se v Hartmanické synagoze uskuteční ...
Koncert pěveckého sboru Prácheň
Dne 7. 5. od 16 hod se v Hartmanické synagoze uskuteční koncert p...

Děkujeme

Za finanční příspěvek od Plzeňského kraje

Logo Plzeňského kraje
Nadačnímu fondu Krskových
nadacni_fond_krskovych
Za trvalou podporu od společnosti Grafia s.r.o.

grafia

 

Za poskytnutí inzertního prostoru portálu