ČTK, 28.5.04: Synagoga v Hartmanicích dostala po desetiletích devastace střechu

28.05.2004 - 16:25
ČTK, 28. 5. 2004

Synagoga v Hartmanicích dostala po desetiletích devastace střechu. ČTK, 28. 5. 2004.


Hartmanice (Klatovsko), 28. 5. (ČTK) - Po desítky let devastovaná synagoga v Hartmanicích na Klatovsku dostala novou střechu a většinu krovů. Občanské sdružení Památník Hartmanice se snaží unikátní horskou stavbu vzkřísit. V březnu se podařilo vyměnit dvě třetiny krovů napadených houbou, v květnu dostala novou šindelovou střechu. Ještě letos by měla dostat novou fasádu a okna, řekl dnes ČTK předseda sdružení Michal Klíma.

S opravami začalo sdružení loni v říjnu, rok od koupě zdevastované stavby. Nejdříve bylo nutné vyklidit suť a vyřezat poškozené trámy. Nová střecha a krovy nahradila krytinu v havarijním stavu. Zedníci také postavili podle snad jediné dochované fotografie čelní štít na žulové desky desatera. Desky za války nacisté strhli a udělali z nich schody do zahrady, kde zůstaly desítky let. Zatím jsou v Památníku Šimona Adlera v nedaleké Dobré Vodě a do synagogy se zas vrátí.
Ještě letos bude mít synagoga nová okna, která vyrábí místní truhlář podle fotografie a dochovaných zbytků. Uvnitř má vzniknout i galerie pro ženy, která tu dřív byla. "Až se vsadí nová okna, naskytne se z ulice pohled, který nikdo z místních nezná. Uvidíme synagogu, jak vypadala naposledy ve 30. letech minulého století," těší se Klíma. Pokud se podaří sehnat peníze od sponzorů, rekonstrukce by mohla skončit už příští rok, 60 let od konce války.

V synagoze vznikne památník soužití Čechů, Němců a Židů v pohraničí Šumavy a s muzeem v Dobré Vodě bude dokumentovat dřívější židovské osídlení. Na konci 19. století tvořili Židé 13 procent obyvatelstva Hartmanic. Na opravu a vznik památníku je třeba šest milionů korun. Výrazně pomohl Česko-německý fond budoucnosti, který vyčlenil 2,4 milionu. Další peníze získávají nadšenci od sponzorů.

Zhruba 120 let stará stavba je jednou z posledních synagog a židovských modliteben, kterých bylo dříve na Šumavě šest desítek. Mnohé zbourali nacisté a komunisté nebo se přestavěly na byty, požární zbrojnice a obecní úřady. Po vyhnání Židů zřídili Němci v hartmanické synagoze truhlárnu, která tam fungovala i po válce. Později byl v synagoze armádní sklad pneumatik. Stavba se měla asi před 20 lety zbourat, ale zachránil ji listopad 1989.

» Město Hartmanice » Židovská obec v Praze » Návštěvní kniha

Program akcí

Vánoční koncert Volného sdružení horažďovických zpěváků a muzikantů
V neděli 16. prosince se v synagoze od 15 hodin uskuteční tradič...
Přednáška "Přímá a nepřímá eutanázie", nebo spíše eutanázie a tišení bolesti a paliativní sedace?
V sobotu 15. prosince od 15 hodin se v Památníku uskuteční další ...
#KINOSYNAGOGA - Romeo, Julie a tma
V sobotu 24.11. od 18:00 proběhne v rámci projektu #KIN...
SLOVOSLEĎ, poezie Petra Nikla za zvuku didgeridoo Ondřeje Smeykala
Dne 30. listopadu od 19 hodin proběhne v Památníku akce SLOVOSLEĎ...
Vernisáž výstavy "Z tvorby Václava Součka"
Dne 10. listopadu od 14 hodin proběhne v hartmanické synagoz...
#KINOSYNAGOGA - Spalovač mrtvol
Dne 3.11. od 18:00 proběhne v rámci projektu #KINOSYNAG...

Děkujeme

Za finanční příspěvek od Plzeňského kraje

Logo Plzeňského kraje
Nadačnímu fondu Krskových
nadacni_fond_krskovych
Za trvalou podporu od společnosti Grafia s.r.o.

grafia

 

Za poskytnutí inzertního prostoru portálu

 
Česko-německému fondu budoucnosti 
Česko-německý fond budoucnosti