Právo, 22.3.05: Probudí synagógu k životu

01.04.2005 - 18:29
Právo, 22.3.2005
Havlík, Karel: Probudí synagógu k životu, Právo, Plzeňský kraj, 22. 3. 2005, s. 13.

Otevřou památník připomínající soužití Němců, Židů a Čechů
Bezmála po sedmdesáti letech má znovu ožít sto padesát let stará židovská synagóga v šumavských Hartmanicích. Zasloužilo se o to občanské sdružení Památník Hartmanice. založené před třemi roky.
"Poprvé na Šumavě bude v renovované synagóze otevřen památník připomínající soužití Němců, Židů a Čechů," informuje starosta Jiří Jukl (KDU-ČSL), který stál za výjimečným projektem židovského muzea dr. Šimona Adlera na Dobré Vodě v polovině devadesátých let.
Na úsvitu minulého století dominovali v Hartmanicích Němci. Židé a Češi tvořili čtyřicet procent. Za II. světové války žilo v sudetském městě pouze 234 německých rodin. "Čechy vyhnali, Židy poslali do koncentráků a židovský hřbitov srovnali se zemí," zapsal po osvobození v roce 1945 do kroniky český učitel, který se vrátil do starého domova.
"Židovská synagóga se po osmatřicátém roce změnila v truhlárnu a v době budování socialismu sloužila jako sklad pneumatik pro vojenská auta. V závěru osmdesátých let byl na objekt vypracován demoliční výměr," dodal starosta.
Kdyby si omšelé budovy na okraji města nepovšiml generální ředitel pražského vydavatelství Economia, a. s., Michal Klíma a nezaložil zmíněné sdružení, možná by se osud naplnil. "Stavební práce pokračují dobře, brzy obnovíme fasády a interiér dostává původní tvář. Historické dřevěné repliky tvoří zdejší velice zručný truhlář," uvedl Klíma, který Hartmanice navštěvuje nejméně jedenkrát měsíčně. Do obnoveného štítu synagógy se vrátí původní židovské desatero, které sudetští fašisté vylomili a je k vidění v muzeu na Dobré Vodě. Opravy již stály statisíce korun. Na financování se, kromě bohatých sponzorských společností, podílí česko-německý fond budoucnosti.
"Předpokládáme, že v době 60. výročí konce druhé světové války památník soužití tří kultur otevřeme. Zbývá jen sehnat zajímavé exponáty, ale pamětníků je poskrovnu," postěžoval si předseda sdružení.
» Město Hartmanice » Židovská obec v Praze » Návštěvní kniha

Program akcí

Koncert skupiny Elias
Ve středu 27. 12. od 18: 00 se v synagoze bude konat koncert skup...
Zpěváci a muzikanti z Horažďovic
Dne 17.12. od 15.30 proběhne koncert "Zpěváci a muzikanti z ...
Výstava Židovské komunity na Sušicku
Zveme Vás na nově instalovanou putovní výstavu "Židovské kom...
Odpoledne s písní a příběhem
V sobotu 21. 10. od 16 hodin se v Hartmanické synagoze uskut...
Koncert orchestru Šarbilach
V neděli 3. 9. od 16:00 se v Hartmanické synagoze uskuteční ...
Koncert pěveckého sboru Prácheň
Dne 7. 5. od 16 hod se v Hartmanické synagoze uskuteční koncert p...

Děkujeme

Za finanční příspěvek od Plzeňského kraje

Logo Plzeňského kraje
Nadačnímu fondu Krskových
nadacni_fond_krskovych
Za trvalou podporu od společnosti Grafia s.r.o.

grafia

 

Za poskytnutí inzertního prostoru portálu