KD, 4.10.04: Je dobře, že synagoga nechátrá

18.04.2005 - 14:02
Klatovský deník, 4.10.2004.
Nagovská, Radmila: Je dobře, že synagoga nechátrá, Klatovský deník, 4.10. 2004, s. 10.

Vytlučená okna, pavučinami obrůstající vstupní dveře, chatrná střecha, které stačilo, aby jen malinko zafoukal ostrý šumavský vítr a už létaly tašky. Tak vypadala ještě nedávno na první pohled synagoga v Hartmanicích. Nyní se v prostorách této jedinečné památky intenzivně pracuje. Střecha září novotou a ještě před zimou přišla na řadu okna.
"Je dobře, že synagoga už nechátrá. Byla to tak trošku ostuda města pro turisty, kteří sem přijeli. Památka totiž stojí přímo při silnici, takže zaujme na první pohled," shodují se místní. Podobných staveb bývalo kdysi na Šumavě hned několik. Zvláště na česko - německé hranici, kde dlouho žili vedle sebe Češi i Němci. Hartmanická synagoga přežila hned několik režimů, během nacismu sloužila jako truhlářská dílna, stejný účel jí zůstal i po válce. Později sloužila jako sklad pneumatik.
Ačkolik ještě v osmdesátých letech se počítalo s jejím zbořením, vydržela až do sametové revoluce. Synagoga nejprve putovala do rukou Židovské náboženské obce v Plzni, ta ji ale kvůli nedostatku finančních prostředků nabídla k odprodeji. Jejím současným majitelem je Michal Klíma a díky občanskému sdružení Památník Hartmanice pomalu dochází k tomu, že synagoga opět získává svou původní tvář.
V brzké době se počítá v synagoze s vytvořením památníku, který bude připomínat soužití českých, německých a židovských obyvatel, stejně jako nedaleko odtud Muzeum Dr. Šimona Adlera na Dobré Vodě. Do štítu budou znovu umístěny nalezené desky s Desaterem. Některé prvky se podařilo najít v původní podobě, například zbytky zábradlí.

Na první pohled je zřejmé, že v synagoze v Hartmanicích se intenzivně pracuje. V současné době přišla na řadu okna, střecha už má rekonstrukci za sebou.» Město Hartmanice » Židovská obec v Praze » Návštěvní kniha

Program akcí

#KINOSYNAGOGA - Obchod na Korze
Dne 30.6. od 18:00 proběhne v rámci projektu #KINOSYNAG...
XVII. ročník festivalu Hudba v synagogách plzeňského regionu
24. června od 16 hodin se v hartmanické synagoze uskuteční koncer...
Koncert dua Menorah
V sobotu 9.6. od 17 hodin proběhne v hartmanické synagoze koncert...
Vernisáž výstavy "Paměť Davidovy hvězdy III"
Dne 19. května od 16 hodin proběhne vernisáž výstavy s názvem &qu...
Koncert skupiny Petit Duo
Dne 13. května od 16 hodin se v hartmanické synagoze uskuteční ko...
#KINOSYNAGOGA - Kočár do Vídně
Dne 28.4. od 18:00 proběhne v rámci projektu #KINOSYNAG...

Děkujeme

Za finanční příspěvek od Plzeňského kraje

Logo Plzeňského kraje
Nadačnímu fondu Krskových
nadacni_fond_krskovych
Za trvalou podporu od společnosti Grafia s.r.o.

grafia

 

Za poskytnutí inzertního prostoru portálu