ČTK, 8.7.05: Štít dříve devastované hartmanické synagogy zdobí desky desatera

09.07.2005 - 20:56
ČTK, 8.7.2005
Štít dříve devastované hartmanické synagogy zdobí desky desatera. ČTK, 8. 7. 2005.

HARTMANICE (Klatovsko), 8. července (ČTK) - Štít staré horské synagogy v Hartmanicích na Klatovsku ode dneška opět zdobí dvě kamenné desky s hebrejským desaterem. Zhruba 120 let stará stavba je jednou z posledních synagog a židovských modliteben, kterých bylo dříve na Šumavě šest desítek. Několik posledních desetiletí ale chátrala. Když ji začali v roce 2003 opravovat nadšenci z občanského sdružení Památník Hartmanice, byla téměř na spadnutí.
"Letos máme od státu slíbenou dotaci tři miliony korun, celkem opravy přijdou na zhruba sedm milionů," řekl dnes ČTK předseda sdružení Michal Klíma. Věří, že ještě letos se podaří dokončit zbývající části rekonstrukce - vnitřní a vnější omítky a stavba se ještě na podzim po dlouhých desetiletích otevře veřejnosti. V synagoze bude památník soužití Čechů, Němců a Židů v pohraničí Šumavy, plánuje Klíma. S muzeem v Dobré Vodě bude dokumentovat dřívější židovské osídlení. Na konci 19. století tvořili Židé 13 procent obyvatelstva Hartmanic.
Kamenné desky o rozměrech asi 80 krát 40 centimetrů strhli z čela synagogy němečtí vojáci na podzim 1938 a použili je na schody do zahrady. Podařilo se je objevit až na začátku 90. let minulého století, do dneška byly umístěné v Muzeu Dr. Šimona Adlera v nedaleké Dobré Vodě. Po vyhnání Židů zřídili Němci v synagoze truhlárnu, která tam fungovala i po válce. Pak zde byl armádní sklad pneumatik. Stavba se měla bourat, ale zachránil ji listopad 1989.
Do dnešní doby se nezachovaly téměř žádné původní fotografie nebo nákresy. Snaha zrekonstruovat stavbu byla proto podle Klímy často téměř detektivní práce. Například čelní štít stavěli zedníci podle jediné dochované fotografie. Uvnitř bylo třeba strhnout nepůvodní patro. Dostat stavbu do stavu co nejbližšího původní dispozici pomáhaly drobné značky jako například díry v podlaze nebo otisky na stěnách. "Dá se říci, že při rekonstrukci bylo potřeba kromě čtyř opěrných zdí obnovit úplně všechno," poznamenal Klíma. Ze střechy šla například použít jen asi třetina trámů, řemeslníci museli udělat i repliky dřevěných oken a dveří.
Lada Pešková jpt

» Město Hartmanice » Židovská obec v Praze » Návštěvní kniha

Program akcí

Koncert na křištálové mísy a další nástroje
V pátek 25. ledna od 19 hodin se v hartmanické synagoze uskutečn...
#KINOSYNAGOGA - Přežil jsem svou smrt
V sobotu 19.1. od 18:00 proběhne v rámci projektu #KINO...
#KINOSYNAGOGA - Transport z ráje
V sobotu 29.12. od 18:00 proběhne v rámci projektu #KIN...
Vánoční koncert skupiny Elias
Ve čtvrtek 27. prosince od 18 hodin se v synagoze uskuteční vánoč...
Vánoční koncert Volného sdružení horažďovických zpěváků a muzikantů
V neděli 16. prosince se v synagoze od 15 hodin uskuteční tradič...
Přednáška "Přímá a nepřímá eutanázie", nebo spíše eutanázie a tišení bolesti a paliativní sedace?
V sobotu 15. prosince od 15 hodin se v Památníku uskuteční další ...

Děkujeme

Za finanční příspěvek od Plzeňského kraje

Logo Plzeňského kraje
Nadačnímu fondu Krskových
nadacni_fond_krskovych
Za trvalou podporu od společnosti Grafia s.r.o.

grafia

 

Za poskytnutí inzertního prostoru portálu

 
Česko-německému fondu budoucnosti 
Česko-německý fond budoucnosti