KD,12.7.05: Projektu jsem věřil hned od začátku, říká Michal Klíma

18.07.2005 - 18:38
KD, 12.7.2005
Nagovská, Radmila: Projektu jsem věřil hned od začátku, říká Michal Klíma. Klatovský deník, 12.7.2005, s. 8 ( Klatovsko)

Rekonstruovaná synagoga v Hartmanicích přivítá své první návštěvníky letos na podzim. Do oprav se vloni pustilo občanské sdružení Památník Hartmanice. Jeho předseda Michal Klíma přiznává, že projektu věřil hned od začátku.

Hartmanice, Když vloni poprvé vstoupili dělníci společně s několika odborníky na památky do zchátralé synagogy v Hartmanicích, nestačili se divit. Po proražení zadního vchodu vedoucího do zahrady narazili na dva schody, které byly ve skutečnosti obrácenými deskami s hebrejským textem desatera.
"Desky našel fotograf a zároveň pracovník Památkového ústavu v Plzni Radovan Kodera. Když nacisté přestavěli v roce 1938 synagogu na truhlářskou dílnu a prorazili dveře do zahrady, jako schody použili právě zmíněné desky, které předtím strhli ze štítu objektu," říká Michal Klíma, předseda občanského sdružení Památník Hartmanice. Pro předsedu občanského sdružení je znovunalezení desek příznivou zprávou, protože hebrejské desatero je v podstatě jedinou skutečnou památkou ze synagogy, která se zachovala. "Všechno ostatní se ztratilo, nebo bylo rozkradeno," dodává Klíma.
Od prvního okamžiku, kdy vzniklo občanské sdružení Památník Hartmanice, věřil jeho předseda Michal Klíma ve zdárný konec celé akce. Podařilo se sehnat dostatečné množství finančních prostředků a s přestavbou na muzeum se mohlo začít. "V současné době zbývá dokončit vnější a vnitřní omítky, uvnitř dodělat dřevěné konstrukce původní ženské galerie. I když je na synagoze ještě poměrně velké množství práce, věříme, že se nám podaří do podzimu skončit a ve stejné době otevřít pro veřejnost," doufá Klíma.

Region| Západní Čechy


» Město Hartmanice » Židovská obec v Praze » Návštěvní kniha

Program akcí

#KINOSYNAGOGA - Smrt si říká Engelchen
31.3. od 18:00 proběhne v rámci projektu #KINOSYNAGOGA promítání ...
Výstava linorytů Tomáše Hausera
Od 1. dubna do 5. května bude v Horské synagoze Hartmanice probíh...
Autorské čtení Šumava domovem
Dne 24.3. od 18 hodin proběhne autorské čtení z knihy Šumava domo...
Ondřej Smeykal didgeridoo a gongy
V pátek 9.3. od 18:00 proběhne v Horské synagoze v Hartmanicích a...
Slavnostní zahájení projektu #KINOSYNAGOGA
24.2.2018 od 18:00 proběhme slavnostní zahájení projektu #KI...
Koncert skupiny Elias
Ve středu 27. 12. od 18: 00 se v synagoze bude konat koncert skup...

Děkujeme

Za finanční příspěvek od Plzeňského kraje

Logo Plzeňského kraje
Nadačnímu fondu Krskových
nadacni_fond_krskovych
Za trvalou podporu od společnosti Grafia s.r.o.

grafia

 

Za poskytnutí inzertního prostoru portálu