MfD, 1.12.05: Památkám dali naději dobrovolníci

14.12.2005 - 21:20
MfD, 1.12.05
Eva Tichá: Památkám dali naději dobrovolníci, Mladá fronta DNES, 1. 12. 2005, s. 3 (kraj Plzeňský)

Stát nepomohl, a tak třeba v Pivoni či Hartmanicích zachraňují cenné stavby jednotlivci

Klášter v Pivoni na Domažlicku by už asi nestál, nebýt televizní moderátorky Martiny Kociánové. Stejný osud by patrně potkal i židovskou synagogu v Hartmanicích na Klatovsku, kterou koupil Michal Klíma. Stát na opravu mnoha unikátních staveb nedává peníze, a tak se jich ujímají dobrovolníci.

Plzeň - Jedna televizní reportáž zřejmě zachránila klášter Pivoň na Domažlicku. Televize tehdy ukázala, že se rozsáhlý objekt patrně skácí k zemi, protože obec nemá na jeho opravu. Když se na klášter jela s kolegou podívat Martina Kociánová, rozhodla se objekt zachránit.
"Klášter působí velmi mysteriózně. Když jsem tam byla prvně, tak mě to místo velmi vtáhlo. Na našem území takových starých staveb, které si nesou historickou paměť, zase tolik není. Není tady také tolik volných a tak vhodně postavených staveb, které by se daly tak dokonale využít k tomu, co chceme," vzpomínala Martina Kociánová na první návštěvu Pivoně. S kolegou Ladislavem Henkem založila sdružení, které shání peníze na záchranu Pivoně. Zatím se jim docela daří.
V Pivoni má vzniknout léčebné a rehabilitační zařízení pro děti a seniory. Bude v něm také knihovna s archivem regionu, kulturně-společenské centrum i hotel pro zájemce o agroturistiku. Na přestavbu je třeba 300 milionů korun. Sdružení sehnalo zatím desetinu peněz.
"Sdružení klášter zachránilo. Získalo zásadní prostředky na opravu zdi, která se uvolňovala a celý objekt hrozil zřícením," uvedla už dříve krajská radní Olga Kalčíková.
Michal Klíma z Prahy při surfování po internetu objevil inzerát na prodej bývalé synagogy v Hartmanicích na Klatovsku. Nemovitost na spadnutí koupil za 170 tisíc korun. Po třech letech dům září novou fasádou.
Na záchranu nepotřeboval tolik peněz, jako je třeba v Pivoni. Stačilo sehnat "jen" sedm milionů korun. "Tři miliony dal stát, zbytek jsou sponzorské dary," říká muž. V synagoze bude památník soužití Čechů, Němců a Židů v pohraničí.
Při návštěvách svých příbuzných v Kanicích na Domažlicku se začal zajímat o osud rozpadajícího se soukromého zámku Zdeněk Paleček z Plzně. Vlastníci se o zámek až dosud nestarali. "Nepustil jsem se do shánění peněz, ale pronásleduji úřady, aby s tím něco udělaly. Je to kulturní památka a je jejich povinností ji zachránit," říká Zdeněk Paleček.
Jeho úsilí nebylo marné. Stavební úřad v Domažlicích se nyní chystá majiteli nařídit alespoň nejnutnější opravy.


Regionální mutace| Mladá fronta DNES - plzeňský kraj


» Město Hartmanice » Židovská obec v Praze » Návštěvní kniha

Program akcí

#KINOSYNAGOGA - A pátý jezdec je strach
Dne 20.10. od 18:00 proběhne v rámci projektu #KINOSYNA...
Koncert uskupení Naches Trio
V sobotu 13. října od 18 hodin se v hartmanické synagoze uskutečn...
Přednáška Mgr. Barbory Freund "Jména nic neznamenají...?"
Dne 22. září od 16 hodin se v hartmanické synagoze uskuteční před...
Koncert barokní a neobarokní hudby
Dne 8.9.2018 od 18 hodin proběhne v Horské synagoze v Hartmanicíc...
Finisáž výstavy Biblické motivy z tvorby Evy Jandejskové
1. září proběhne v Horské synagoze v Hartmanicích slavností finis...
Biblické motivy z tvorby Evy Jandejskové
Horská synagoga v Hartmanicích srdečně zve na prodejní výstavu ma...

Děkujeme

Za finanční příspěvek od Plzeňského kraje

Logo Plzeňského kraje
Nadačnímu fondu Krskových
nadacni_fond_krskovych
Za trvalou podporu od společnosti Grafia s.r.o.

grafia

 

Za poskytnutí inzertního prostoru portálu

 
Česko-německému fondu budoucnosti 
Česko-německý fond budoucnosti