čtk, 16.5.06: V Hartmanicích otevřeli opravenou synagogu

16.05.2006 - 16:21
čtk, 16.5.06
Hartmanice (Klatovsko) 16. května (ČTK) - Opravená židovská synagoga v šumavské obci Hartmanice na Klatovsku se dnes po desítkách let otevřela veřejnosti. Novotou svítí její modrobílá fasáda i vnitřní vybavení. Bude sloužit zejména ke kulturním a vzdělávacím účelům. První koncert se tam uskuteční už koncem května. Synagogu bude provozovat občanské sdružení Památník Hartmanice, které její opravu zorganizovalo.
Záchranu zchátralé stavby inicioval předseda sdružení Michal Klíma. Chtěl si v regionu koupit chalupu. Při hledání nemovitosti narazil na zchátralou synagogu a rozhodl se ji opravit. "Zaujalo mě, že v těchto místech spolu žili Češi, Němci i Židé bez větších problémů. Jsem rád, že se nám po třech letech podařilo synagogu uvést do původního stavu," řekl ČTK Klíma při dnešním slavnostním otevření. Chalupu si dosud nekoupil. Neměl prý na její shánění čas.
Starosta tisícihlavých Hartmanic Jiří Jukl je potěšen, že je synagoga opravena. "Zahojil se tak jeden šrám na vzhledu obce. Sama obec by nebyla schopna sehnat peníze. Věřím, že stavba přiláká do Hartmanic a jejich okolí turisty," řekl ČTK.
V synagoze je v přízemí, na galerii i v podkroví umístěna expozice, která zachycuje historii hartmanické židovské obce i synagogy včetně její rekonstrukce. Dokládá soužití Čechů, Němců a Židů v regionu. V podkroví jsou vystaveny i zachovalé zbytky z původní stavby - okna, dveře, části zábradlí. Expozice je doplněna snímky staré Šumavy ze sbírky fotografa Pavla Scheuflera. V únoru tam natáčel David Vávra část dílu televizního seriálu Šumná města. Připravuje se další expozice věnovaná Železné oponě.
Oprava stála zhruba sedm milionů korun. Třemi miliony přispěl stát, 2,4 milionu korun dal Česko-německý fond budoucnosti, zbytek různé nadace a firmy.
Více než 120 let stará stavba dlouho chátrala. Když ji v roce 2002 koupilo a o rok později začalo opravovat občanské sdružení Památník Hartmanice, byla na spadnutí. Rekonstrukci komplikoval také nedostatek původních fotografií a dokumentů. Například čelní štít museli zedníci stavět podle jediné dochované fotografie. Později se našly původní stavební plány v archivu v Klatovech a další materiály se našly v Jeruzalémě v dokumentačním centru památníku Jad Vašem. Kromě čtyř opěrných zdí se obnovovalo úplně všechno - ze střechy šla použít jen třetina trámů, řemeslníci vyrobili repliky dřevěných oken a dveří. Do štítu stavby se loni po desetiletích vrátily dvě kamenné desky s hebrejským desaterem.
Hartmanickou synagogu postavila židovská obec v roce 1883. Po připojení pohraničí k Německu v roce 1938 byla přestavěna na truhlářskou dílnu, po válce chátrala. Uvažovalo se i tom, že bude zbourána. Komplikoval to fakt, že sousedí se dvěma domy.
Podrobnosti o historii, rekonstrukci i budoucnosti synagogy jsou na internetových stránkách občanského sdružení www.hartmanice.cz.
Marie Fialová snm

» Město Hartmanice » Židovská obec v Praze » Návštěvní kniha

Program akcí

#KINOSYNAGOGA - Obchod na Korze
Dne 30.6. od 18:00 proběhne v rámci projektu #KINOSYNAG...
XVII. ročník festivalu Hudba v synagogách plzeňského regionu
24. června od 16 hodin se v hartmanické synagoze uskuteční koncer...
Koncert dua Menorah
V sobotu 9.6. od 17 hodin proběhne v hartmanické synagoze koncert...
Vernisáž výstavy "Paměť Davidovy hvězdy III"
Dne 19. května od 16 hodin proběhne vernisáž výstavy s názvem &qu...
Koncert skupiny Petit Duo
Dne 13. května od 16 hodin se v hartmanické synagoze uskuteční ko...
#KINOSYNAGOGA - Kočár do Vídně
Dne 28.4. od 18:00 proběhne v rámci projektu #KINOSYNAG...

Děkujeme

Za finanční příspěvek od Plzeňského kraje

Logo Plzeňského kraje
Nadačnímu fondu Krskových
nadacni_fond_krskovych
Za trvalou podporu od společnosti Grafia s.r.o.

grafia

 

Za poskytnutí inzertního prostoru portálu