ČTK, 29.8.06: Horská synagoga v Hartmanicích je kulturní památkou

01.09.2006 - 14:55
ČTK, 29.8.06
Václav Prokš: Horská synagoga v Hartmanicích je kulturní památkou, ČTK, 29.8.2006, s. 0 dpm kul val

Hartmanice (Klatovsko) 29. srpna (ČTK) - Ministerstvo kultury prohlásilo horskou synagogu v Hartmanicích na Šumavě kulturní památkou. Úředníci o tom rozhodli po 11 letech od původního návrhu referátu kultury Okresního úřadu v Klatovech. ČTK to řekl Michal Klíma, předseda občanského sdružení památník Hartmanice, které synagogu provozuje.

"Je to dodatečné potvrzení významu horské synagogy, která je jedinou zachovanou z mnoha desítek, které na Šumavě dříve existovaly a byly nenávratně zničeny za nacistického a komunistického režimu," dodal.

Návrh na zařazení do seznamu kulturních památek podpořila sušická radnice, odbor památkové péče krajského úřadu a Národní památkový úřad v Plzni i v Praze. Při jeho podání před 11 lety byla synagoga ruinou chátrající bez podpory státních či místních úřadů. Mezitím však prošla rekonstrukcí zorganizovanou občanským sdružením, které vzniklo v roce 2002 s cílem synagogu zachránit, uvedl Klíma. Opravená synagoga byla veřejnosti otevřena po desítkách let letos 16. května.

Budova s novou modrobílou fasádou slouží hlavně kulturním a vzdělávacím účelům. Trvalá expozice připomíná spolužití Čechů, Němců a Židů na Šumavě. V památce je výstava fotografií šumavských obcí zlikvidovaných po roce 1948, fotografie staré Šumavy i dokumentace samotné rekonstrukce.

"Památka láká do obce i okolí nové turisty," řekl starosta Jiří Jukl. Tisícihlavé Hartmanice by na opravu za sedm milionů korun nikdy nesehnaly peníze. Třemi miliony přispěl stát, 2,4 milionu korun dal Česko-německý fond budoucnosti, zbytek různé nadace a firmy.

Záchranu zchátralé stavby inicioval právě právě Klíma, který si chtěl v regionu koupit chalupu. Při hledání nemovitosti narazil na synagogu a rozhodl se ji opravit. "Zaujalo mě, že v těchto místech spolu žili Češi, Němci i Židé bez větších problémů," uvedl při slavnostním otevření.

Více než 120 let stará stavba dlouho chátrala. Když ji v roce 2003 sdružení začalo opravovat, byla na spadnutí. Rekonstrukci komplikoval také nedostatek původních fotografií a dokumentů. Například čelní štít museli zedníci stavět podle jediné dochované fotografie. Později se našly původní plány v archivu v Klatovech a další v Jeruzalémě v dokumentačním centru památníku Jad Vašem. Kromě čtyř opěrných je opraveno vše. Do štítu stavby se loni po desetiletích vrátily dvě kamenné desky s hebrejským desaterem. Hartmanickou synagogu postavila židovská obec v roce 1883. Po připojení pohraničí k Německu v roce 1938 byla přestavěna na truhlářskou dílnu, po válce chátrala. Zvažovanému zbourání unikla, neboť sousedila se dvěma domy.

Václav Prokš jpt
Cas| 10:26


» Město Hartmanice » Židovská obec v Praze » Návštěvní kniha

Program akcí

Vánoční koncert Volného sdružení horažďovických zpěváků a muzikantů
V neděli 16. prosince se v synagoze od 15 hodin uskuteční tradič...
Přednáška "Přímá a nepřímá eutanázie", nebo spíše eutanázie a tišení bolesti a paliativní sedace?
V sobotu 15. prosince od 15 hodin se v Památníku uskuteční další ...
#KINOSYNAGOGA - Romeo, Julie a tma
V sobotu 24.11. od 18:00 proběhne v rámci projektu #KIN...
SLOVOSLEĎ, poezie Petra Nikla za zvuku didgeridoo Ondřeje Smeykala
Dne 30. listopadu od 19 hodin proběhne v Památníku akce SLOVOSLEĎ...
Vernisáž výstavy "Z tvorby Václava Součka"
Dne 10. listopadu od 14 hodin proběhne v hartmanické synagoz...
#KINOSYNAGOGA - Spalovač mrtvol
Dne 3.11. od 18:00 proběhne v rámci projektu #KINOSYNAG...

Děkujeme

Za finanční příspěvek od Plzeňského kraje

Logo Plzeňského kraje
Nadačnímu fondu Krskových
nadacni_fond_krskovych
Za trvalou podporu od společnosti Grafia s.r.o.

grafia

 

Za poskytnutí inzertního prostoru portálu

 
Česko-německému fondu budoucnosti 
Česko-německý fond budoucnosti