ČRo - plzen.cz, 30.8.06: Hartmanická horská synagoga je prohlášena kulturní památkou

01.09.2006 - 15:10
ČRo - plzen.cz, 30.8.06
Hartmanická horská synagoga je prohlášena kulturní památkou. ČRo - plzen.cz, 30.8.2006, s. 0 - plzen / zpravodajstvi. Směna ČRo Plzeň

Hartmanice

Ministerstvo kultury prohlásilo horskou synagogu v Hartmanicích na Šumavě kulturní památkou. Úředníci o tom rozhodli po 11 letech od původního návrhu referátu kultury Okresního úřadu v Klatovech. Podle předsedy občanského sdružení památník Hartmanice Michala Klímy je to dodatečné potvrzení významu horské synagogy postavené v roce 1883, která je jedinou zachovanou z mnoha desítek, které na Šumavě dříve existovaly a byly nenávratně zničeny za nacistického a komunistického režimu.

Návrh na zařazení do seznamu kulturních památek podpořila sušická radnice, odbor památkové péče krajského úřadu a Národní památkový úřad v Plzni i v Praze. Při jeho podání před 11 lety byla synagoga ruinou chátrající bez podpory státních či místních úřadů. Mezitím však prošla rekonstrukcí zorganizovanou občanským sdružením, které vzniklo v roce 2002 s cílem synagogu zachránit a . opravená synagoga byla veřejnosti otevřena po desítkách let letos 16. května. Budova s novou modrobílou fasádou slouží hlavně kulturním a vzdělávacím účelům. Trvalá expozice připomíná spolužití Čechů, Němců a Židů na Šumavě. V památce je výstava fotografií šumavských obcí zlikvidovaných po roce 1948, fotografie staré Šumavy i dokumentace samotné rekonstrukce. Tisícihlavé Hartmanice by na opravu za sedm milionů korun nikdy nesehnaly peníze. Třemi miliony přispěl stát, 2,4 milionu korun dal Česko-německý fond budoucnosti, zbytek různé nadace a firmy. Záchranu zchátralé stavby inicioval právě Michal Klíma, který si chtěl v regionu koupit chalupu. Při hledání nemovitosti narazil na synagogu a rozhodl se ji opravit. Zaujalo jej, že v těchto místech spolu žili Češi, Němci i Židé bez větších problémů. Hartmanickou synagogu postavila židovská obec v roce 1883. Po připojení pohraničí k Německu v roce 1938 byla přestavěna na truhlářskou dílnu, po válce chátrala. Zvažovanému zbourání unikla, neboť sousedila se dvěma domy.
Více než 120 let stará stavba dlouho chátrala. Když ji v roce 2003 sdružení začalo opravovat, byla na spadnutí. Rekonstrukci komplikoval také nedostatek původních fotografií a dokumentů. Například čelní štít museli zedníci stavět podle jediné dochované fotografie. Později se našly původní plány v archivu v Klatovech a další v Jeruzalémě v dokumentačním centru památníku Jad Vašem. Kromě čtyř opěrných je opraveno vše. Do štítu stavby se loni po desetiletích vrátily dvě kamenné desky s hebrejským desaterem.


URL| http://www.rozhlas.cz/_zprava/271725

» Město Hartmanice » Židovská obec v Praze » Návštěvní kniha

Program akcí

Přednáška Mgr. Barbory Freund "Jména nic neznamenají...?"
Dne 22. září od 16 hodin se v hartmanické synagoze uskuteční před...
Koncert barokní a neobarokní hudby
Dne 8.9.2018 od 18 hodin proběhne v Horské synagoze v Hartmanicíc...
Finisáž výstavy Biblické motivy z tvorby Evy Jandejskové
1. září proběhne v Horské synagoze v Hartmanicích slavností finis...
Biblické motivy z tvorby Evy Jandejskové
Horská synagoga v Hartmanicích srdečně zve na prodejní výstavu ma...
#KINOSYNAGOGA - Adelheid
Dne 25.8. od 18:00 proběhne v rámci projektu #KINOSYNAG...
#KINOSYNAGOGA - Obchod na Korze
Dne 30.6. od 18:00 proběhne v rámci projektu #KINOSYNAG...

Děkujeme

Za finanční příspěvek od Plzeňského kraje

Logo Plzeňského kraje
Nadačnímu fondu Krskových
nadacni_fond_krskovych
Za trvalou podporu od společnosti Grafia s.r.o.

grafia

 

Za poskytnutí inzertního prostoru portálu

 
Česko-německému fondu budoucnosti 
Česko-německý fond budoucnosti