MfD, 31.8.06: Synagoga je památkou

01.09.2006 - 15:12
MfD, 31.8.06

(rep): Synagoga je památkou, Mladá fronta DNES, 31.8.2006, s. 3 - Kraj Karlovarský

Hartmanice - Synagoga v Hartmanicích, která se po důkladné rekonstrukci otevřela letos v květnu, se stává kulturní památkou. Rozhodnutí ministerstva kultury padlo téměř přesně po jedenácti letech od návrhu, který podal referát kultury Okresního úřadu v Klatovech.
V době návrhu přitom byla synagoga chátrající ruinou bez jakékoliv podpory státních či místních úřadů. Postupně prošla tato na Šumavě jediná zachovalá horská synagoga rekonstrukcí. Zorganizovalo ji občanské sdružení Památník Hartmanice, jež vzniklo v roce 2002 s cílem synagogu zachránit. Opravená památka byla slavnostně otevřena letos 16. května. Od té doby jí už prošly více než dvě tisícovky návštěvníků.
"Rozhodnutí ministerstva kultury vítám. Potvrzuje význam hartmanické horské synagogy. Je jedinou zachovanou a nyní již i veřejnosti přístupnou z mnoha desítek, které na Šumavě dříve existovaly, avšak za nacistického a komunistického režimu byly nenávratně zničeny," říká předseda občanského sdružení Michal Klíma.

Návrh na prohlášení podaly a podpořily i úřady Plzeňského kraje. “Věřím, že prohlášení synagogy kulturní památkou přispěje k tomu, že úřady a firmy kraje také pomohou s financováním jejího provozu a s její propagací, když se na nákladech rekonstrukce nijak nepodílely,” dodal Klíma.

Peníze na záchranu památky poskytl především Česko-německý fond budoucnosti. Příspěvky přišly ale i z dalších nadací a od soukromých firem i jednotlivců. Významnou měrou přispěl také stát. V synagoze je otevřena expozice připomínající spolužití Čechů, Němců a Židů na Šumavě, je zde výstava fotografií šumavských obcí zlikvidovaných po roce 1948, fotografie staré Šumavy i dokumentace oprav.

 

Foto popis| PŘED SYNAGOGOU. Architekt David Vávra se při natáčení seriálu Šumná města setkal před synagogou s Michalem Klímou ze sdružení Památník Hartmanice.

Foto autor| FOTO: MAFA - JIŘÍ BERVIDA

 

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - karlovarský kraj 

» Město Hartmanice » Židovská obec v Praze » Návštěvní kniha

Program akcí

#KINOSYNAGOGA - Obchod na Korze
Dne 30.6. od 18:00 proběhne v rámci projektu #KINOSYNAG...
XVII. ročník festivalu Hudba v synagogách plzeňského regionu
24. června od 16 hodin se v hartmanické synagoze uskuteční koncer...
Koncert dua Menorah
V sobotu 9.6. od 17 hodin proběhne v hartmanické synagoze koncert...
Vernisáž výstavy "Paměť Davidovy hvězdy III"
Dne 19. května od 16 hodin proběhne vernisáž výstavy s názvem &qu...
Koncert skupiny Petit Duo
Dne 13. května od 16 hodin se v hartmanické synagoze uskuteční ko...
#KINOSYNAGOGA - Kočár do Vídně
Dne 28.4. od 18:00 proběhne v rámci projektu #KINOSYNAG...

Děkujeme

Za finanční příspěvek od Plzeňského kraje

Logo Plzeňského kraje
Nadačnímu fondu Krskových
nadacni_fond_krskovych
Za trvalou podporu od společnosti Grafia s.r.o.

grafia

 

Za poskytnutí inzertního prostoru portálu