Právo, 31.8.06: Šumava zachránila kulturní památku

01.09.2006 - 15:16
Právo, 31.8.06

Jindra Pašková: Šumava zachránila kulturní památku, Právo, 31.8.2006, s. 15 - Západní Čechy - Plzeňský kraj, Karlovarský kraj.

Hartmanice
Horská synagoga v Hartmanicíchje nominována na stavbu roku

Ministerstvo kultury prohlásilo horskou synagogu v šumavských Hartmanicích na Klatovsku za kulturní památku. Podle informací z Národního památkového ústavu v Praze reagovalo na podnět, který podalo plzeňské územní pracoviště NPÚ v roce 2004.
Hartmanická horská synagoga byla po náročné rekonstrukci otevřena letos 16. května. O její znovuzrození se postaralo občanské sdružení Památník Hartmanice. Sdružení vzniklo v roce 2002 právě s cílem záchrany synagogy. Objekt jen o vlásek unikl demolici v 80. letech minulého století.

Je to objekt hodný zájmu

Do své původní krásy se synagoga vyloupla ze zdevastované budovy, která naposledy sloužila jako sklad pneumatik Vojenských lesů. Záchranu finančně podpořil Českoněmecký fond budoucnosti, sponzoři a soukromí dárci. Na obnově má velkou zásluhu i stát, který do ní vložil ze svého rozpočtu 3 milióny korun a dalšími 150 tisíci přispěl fond kultury. Tříleté úsilí přišlo celkem na sedm miliónů korun.
Předseda hartmanického sdružení Památník Michal Klíma rozhodnutí ministerstva vítá.
"Potvrzuje význam budovy a je satisfakcí pro členy sdružení a všechny, kdo na záchranu přispěli," říká. "Doufám, že postoj k synagoze teď přehodnotí Plzeňský kraj, u kterého jsme v rámci obnovy neuspěli s žádostí o finanční pomoc. Teď snad pochopí, že jde o objekt hodný zájmu, který stojí na jeho území," neodpustil si připomenout. Synagogou prošlo od otevření na dva tisíce návštěvníků. "Zájem o ni je velký, ale teď si myslím, že bude pro mnohé ještě atraktivnější. Prostě o důvod víc, proč ji navštívit," míní předseda. "Myslím, že synagoga si památkovou ochranu zaslouží," dodává starosta Hartmanic Jiří Jukl (KDU-ČSL). Budova je dnes centrem kulturního a společenského dění. Konají se tu koncerty a výstavy.
K vidění jsou fotografie staré Šumavy a již neexistujících šumavských obcí, zlikvidovaných po roce 1948. Zdokumentován je i postup oprav synagogy. Místo je současně památníkem česko-židovsko-německého soužití.

Expozice je unikátní, bez předsudků

 

“Vzájemné soužití v 19. a první polovině 20. století ukazuje expozice bez jakýchkoliv předsudků. Z tohoto hlediska je unikátní,” vysvětluje Michal Klíma. “Vztahy pojímá tak, jak se dají doložit. Názor si musí učinit každý návštěvník sám,” dodává.

Hartmanická synagoga je současně vybrána stavebními odborníky mezi 15 staveb nominovaných na stavbu roku. Soutěž se koná letos počtrnácté a její výsledky budou známy 19. září.

 

Regionální mutace| Právo - Plzeňský kraj
 

» Město Hartmanice » Židovská obec v Praze » Návštěvní kniha

Program akcí

Vánoční koncert Volného sdružení horažďovických zpěváků a muzikantů
V neděli 16. prosince se v synagoze od 15 hodin uskuteční tradič...
Přednáška "Přímá a nepřímá eutanázie", nebo spíše eutanázie a tišení bolesti a paliativní sedace?
V sobotu 15. prosince od 15 hodin se v Památníku uskuteční další ...
#KINOSYNAGOGA - Romeo, Julie a tma
V sobotu 24.11. od 18:00 proběhne v rámci projektu #KIN...
SLOVOSLEĎ, poezie Petra Nikla za zvuku didgeridoo Ondřeje Smeykala
Dne 30. listopadu od 19 hodin proběhne v Památníku akce SLOVOSLEĎ...
Vernisáž výstavy "Z tvorby Václava Součka"
Dne 10. listopadu od 14 hodin proběhne v hartmanické synagoz...
#KINOSYNAGOGA - Spalovač mrtvol
Dne 3.11. od 18:00 proběhne v rámci projektu #KINOSYNAG...

Děkujeme

Za finanční příspěvek od Plzeňského kraje

Logo Plzeňského kraje
Nadačnímu fondu Krskových
nadacni_fond_krskovych
Za trvalou podporu od společnosti Grafia s.r.o.

grafia

 

Za poskytnutí inzertního prostoru portálu

 
Česko-německému fondu budoucnosti 
Česko-německý fond budoucnosti