Klatovský deník, 4.9.06: Synagoga má co říci mladým i dříve narozeným

04.09.2006 - 12:24
Klatovský deník, 4.9.06
Radmila Nagovská: Synagoga má co říci mladým i dříve narozeným. Klatovský deník, 4.9.06, s. 11 - Klatovsko.

Hartmanice
Už dva tisíce návštěvníků obdivovalo krásu interiéru a zároveň si prohlédlo několik výstav uvnitř hartmanické horské synagogy, která je otevřena od poloviny května. Podle slov Václava Diviše, který v synagoze společně s Boženou Stejskalovou pracuje, tvoří převážnou část návštěvníků Češi.
"Nejvíc lidí přišlo právě o letních prázdninách. Byli to rodiny s dětmi, studenti, ale i důchodci," vysvětluje Václav Diviš. To, jak se unikátní památka líbí, vyjadřují slova v pamětní knize umístěné uvnitř synagogy. Prvotní dojem umocňuje snímek, který je návštěvníkům promítán hned v úvodu a jež v krátkosti zachycuje průběh čtyřleté rekonstrukce. V dolní části synagogy si mohou zájemci prohlédnout výstavu fotografií vypovídajících o zaniklých obcích na Šumavě. "Jedná se o devět dvojic fotografií Blanky a Honzy Reichardtových, které ukazují místa, jak vypadala před rokem 1948 a jak vypadají nyní," vysvětluje Diviš. Ve vitrínách se mohou návštěvníci synagogy seznámit s výrobky, které jsou pro Šumavu typické, aŤ už se jedná o zápalky, sklo, či hračky.
Největší pozornost ale přitahuje svatostánek, který ovšem není původní a je zapůjčený z pardubické synagogy, jenž byla stržena v roce 1958. Uvnitř by sice měla být tóra, ale není tam. "Ta původní se nachází, jak jsme se dozvěděli, ve Spojených státech, na Floridě," říká Diviš.
Vyjdou-li návštěvníci po schodech, čeká je v prostoru pod střechou na třech panelech popis historie celé synagogy. Rovněž tam jsou umístěny zbytky, které se během rekonstrukce synagogy našly a podle kterých se s opravami postupovalo. "Jsou zde i velmi zajímavé dokumenty. Patří k nim sada inventarizace, kterou ještě prováděli nacisté v roce 1938. Druhá sada dokumentů se týká pochodu smrti, který šel přes Hartmanice a během něhož zahynulo dvanáct žen a dětí pochovaných v místním židovském hřbitově. V dokumentech najdeme i popisy utrpení samotných účastníků. Vše je v angličtině a je to velmi smutné čtení," dodává průvodce.
Pochod smrti by se měl v budoucnu stát středem zájmu pracovníků synagogy. Chtějí totiž začít pracovat na projektu v českém a německém jazyce, který by tuto událost studentům přiblížil. "Mladí lidé by měli mít možnost projít si celou trasu pochodu smrti, zastavit se také na zdejším hřbitově, kde jsou oběti pochovány. Hřbitov by se mohl stát jakýmsi pietním místem, kam by mohli mladí lidé zasázet například túje," dodává Václav Diviš.
V horní části synagogy se rovněž nachází na kamenné zdi fotografie ze sbírky Pavla Scheuflera zachycující lidi, budovy a přírodu Šumavy před více než sto lety. Na ženské galerii se pak nachází snímky shrnující společné soužití Čechů, Němců a Židů na Šumavě.

Foto popis| Václav Diviš pracoval jako učitel hartmanické základní školy. O prázdninách ale vyměnil své působiště a nově se stal průvodem v horské synagoze.
O autorovi| Stranu z Hartmanic připravila RADMILA NAGOVSKÁ
Region| Západní Čechy


» Město Hartmanice » Židovská obec v Praze » Návštěvní kniha

Program akcí

Vánoční koncert Volného sdružení horažďovických zpěváků a muzikantů
V neděli 16. prosince se v synagoze od 15 hodin uskuteční tradič...
Přednáška "Přímá a nepřímá eutanázie", nebo spíše eutanázie a tišení bolesti a paliativní sedace?
V sobotu 15. prosince od 15 hodin se v Památníku uskuteční další ...
#KINOSYNAGOGA - Romeo, Julie a tma
V sobotu 24.11. od 18:00 proběhne v rámci projektu #KIN...
SLOVOSLEĎ, poezie Petra Nikla za zvuku didgeridoo Ondřeje Smeykala
Dne 30. listopadu od 19 hodin proběhne v Památníku akce SLOVOSLEĎ...
Vernisáž výstavy "Z tvorby Václava Součka"
Dne 10. listopadu od 14 hodin proběhne v hartmanické synagoz...
#KINOSYNAGOGA - Spalovač mrtvol
Dne 3.11. od 18:00 proběhne v rámci projektu #KINOSYNAG...

Děkujeme

Za finanční příspěvek od Plzeňského kraje

Logo Plzeňského kraje
Nadačnímu fondu Krskových
nadacni_fond_krskovych
Za trvalou podporu od společnosti Grafia s.r.o.

grafia

 

Za poskytnutí inzertního prostoru portálu

 
Česko-německému fondu budoucnosti 
Česko-německý fond budoucnosti