MfD, 26.9.06: Goldflam míří do Chebu

26.09.2006 - 10:05
MfD, 26.9.06
Ivana Hájková: Goldflam míří do Chebu. Mladá fronta DNES, 26.9.2006, s. 5 - Kultura - kraj Karlovarský

Letošní Knihobraní se zaměří na židovskou kulturu *
Přijede řada známých spisovatelů

Cheb - Netradiční zářijovou sklizeň připravilo už pošesté Krajské muzeum Cheb pro své návštěvníky všech věkových kategorií. Úrodou však nejsou sladké plody, ale už tradičně literatura. V sobotu se ve všech expozicích koná Knihobraní věnované letos židovské kultuře.
"Je to téma, které se nám každoročně objevuje v našich odborných programech, téma, které je letos zvláště aktuální," uvádí Denisa Morkesová z chebského Krajského muzea. "Připomínáme si rok s židovskou kulturou, sto let od založení Židovského muzea. I chebské muzeum chce přispět, připomenout a hlásit se k odkazu v místě, kde žili Němci a Židé společně. Není to ale jen o Chebu, v celém Karlovarském kraji tyto komunity žily pohromadě."

Přijede Gál a Goldflam

V rámci setkání s literaturou nejen na židovské téma se mohou návštěvníci muzea těšit na několik vzácných hostů, kteří do Chebu zavítají. V dopoledních hodinách to bude Fedor Gál, který se zúčastní setkání věnovanému projektům zabývajících se záchranou židovských staveb či hřbitovů. "Jedním z představovaných projektů bude také unikátní židovská synagoga v Hartmanicích na Klatovsku, kde je umístěn památník společného soužití Čechů, Němců a Židů v šumavském pohraničí. Jak byla unikátní horská synagoga zachráněna, vypoví členové občanského sdružení Památník Hartmanice. Regionální muzeum v Mikulově bude prezentovat své dokumentační centrum moravského židovstva," upřesňuje Denisa Morkesová.
Své projekty zaměřené na historické osudy židovských spoluobčanů představí žáci gymnázií z Plzně a Chomutova. Otevřena bude také výstava fotografií chebského rodáka Radovana Kodery, který v současné době pracuje ve Státním památkovém ústavu v Plzni. Snímky dokumentují historii a současnot židovských památek. V 11 hodin začíná sonda do tajů a pravidel židovské kuchyně spojená rovněž s ochutnávkou. Děti si mohou přijít od 10 hodin namalovat svého Golema spolu se spisovatelkou a ilustrátorkou Lucií Seifertovou, která bude ze své knihy O Golemovi také předčítat.
A nebude jediná. Odpoledne od půl druhé bude předčítat ze svých knih také brněnský rodák a herec Arnošt Goldflam. Pro děti je připraveno čtení knihy Luko - malý vlkodlak jeho autorkou Sandrou Vebrovou. "Do letošního Křesla pro hosta usedne Jiří Kamen," doplňuje Denisa Morkesová. "Autor rozhlasových dokumentů o Raineru Maria Rilkovi či Johannesu Urzidilovi pracuje nyní jako redaktor stanice Vltava v Českém rozhlase. Jeho román Hugo stmeluje skutečnost a fikci ze života židovského básníka Hugo SonnenscheinaSonkyho z Kyjova. Ukázky z jeho knihy bude místo původně zamýšleného Petra Nárožného číst Pavel Soukup."

Křest knihy i židovské písně

Jako je tomu při akcích zaměřených na knihy obvyklé, i zde se bude křtít alespoň jedna kniha, a to publikace s regionálním zaměřením - Chebský městský stát, počátky a vrcholné období do počátku 16. století. Křtít se bude za přítomnosti autora Františka Kubů v 15 hodin ve Valdštejnské obrazárně," říká Morkesová. " Druhý křest této knihy proběhne 14. října 2006 v prodejně nakladatelství Academia v Praze."
Letošní Knihobraní vyvrcholí v 17 hodin koncertem židovských písní v podání chebského seskupení Semper salve Jindřicha Skopce, zpívá Radmila Urbanová.
Po celý den je vstup do všech expozic muzea volný. K vidění budou naposledy trvalé expozice, poté se jejich brány zavřou a nahradí před Vánoci nová expozice s názvem Příběh Chebska. V přízemí se návštěvníci mohou občerstvit v muzejní kavárně.

Foto popis| TATÍNEK NENÍ K ZAHOZENÍ. Arnošt Goldflam získal loni literární cenu Magnesia litera za knihu Tatínek není k zahození. Na snímku je se svým synem.
Foto autor| FOTO: MAFA - PETR NOVOTNÝ

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - karlovarský kraj» Město Hartmanice » Židovská obec v Praze » Návštěvní kniha

Program akcí

Vánoční koncert klatovské skupiny Elias
V pondělí 27. prosince do Horské synagogy opět zavítají klatovští...
Tradiční vánoční koncert Volného sdružení horažďovických zpěváků a muzikantů
v sobotu 18. prosince od 15:30 se v hartmanické synagoze uskutečn...
Koncert Volného sdružení horažďovických zpěváků a muzikantů
v neděli 19. září od 15. 30 se v hartmanické synagoze opět koná k...
Tre Violini, XX. ročník festivalu Hudba v synagogách
V neděli 29. srpna od 17 hodin vystoupí, v rámci tradičního, již ...
Beseda s autorem Zmizelé Šumavy Emilem Kintzlem
dne 27. 8. 2021 od 17 hodin se v hartmanické synagoze uskuteční b...
Koncert MLP komorního orchestru
Dne 22. července od 19 hodin zahraje v rámci šumavského turné v h...

Děkujeme

Za finanční příspěvek od Plzeňského kraje

Logo Plzeňského kraje
Nadačnímu fondu Krskových
nadacni_fond_krskovych
Za trvalou podporu od společnosti Grafia s.r.o.

grafia

 

Za poskytnutí inzertního prostoru portálu

 
Česko-německému fondu budoucnosti 
Česko-německý fond budoucnosti