Muzeum ukázalo židovskou kulturu, Mladá fronta DNES, 2. 10.2006, s. 1 - kraj Karlovarský
Cheb - Šestý ročník Knihobraní, regionálního veletrhu literatury, představil v chebském muzeu nejen řadu nových publikací, ale i židovské památky i kuchyni.
"Židovskou tematikou se zabývalo i diskusní fórum. Představili se tu projekty, které se zabývají záchranou a výzkumem židovských památek nebo vyhledávají židovské obyvatele, kteří za války zmizeli," popsala ředitelka muzea Eva Dittertová.
Studenti plzeňského gymnázia prezentovali výsledky projektu Spolužáci, který si vzal za cíl zmapovat osudy židovských studentů gymnázia v Mikulášské ulici. Rekonstrukci židovské synagogy představil Památník Hartmanice.
Knihobraní také odstartovalo výstavu fotografií Tady žili Židé Radovana Kodery, který od 90. let dokumentuje stav židovských památek v západních Čechách. "V posledních letech se začíná řada památek, které byly ještě před deseti lety v žalostném stavu, opravovat," řekl Kodera. PodleVáclava Malovického, který přednášel o židovské kuchyni, by celá středoevropská kuchyně vypadala bez židovského vlivu jinak. "Například Židé přinesli do evropské kuchyně skořici, která se v jejich kuchyni často používá," uvedl.
Knihobraní nabídlo i prodej knih nejen regionálních vydavatelů. "Letos přijelo nabízet své knihy v prostorách muzejních expozic celkem 27 vydavatelů," dodala Irena Michaláková, která akci připravovala.
(ČTK)
Regionální mutace| Mladá fronta DNES - karlovarský kraj
MfD, 2.10.06: Muzeum ukázalo židovskou kulturu
02.10.2006 - 11:02
MfD, 2.10.06
» Město Hartmanice
» Židovská obec v Praze
» Návštěvní kniha
Vánoční spirituály v podání klatovských Elias
Koncert Volného sdružení horažďovických zpěváků a muzikantů 2025
Vánoční koncert Pěveckého sboru ZŠ Hartmanice
Přednáška PhDr. Vojtěcha Kyncla, Ph.D. Pod povrchem míru: O dědictví druhé světové války
Elijah Wald koncert Blues alive tour 2025
Program akcí
V soboru 27. prosince od 18 hodin vystoupí v hartmanické synagoze...
V sobotu 20. prosince od 15 hodin se uskuteční tradiční kon...
ve středu 17. prosince od 18 hodin se uskuteční Vánoční koncert P...
v úterý 25. listopadu od 18 hodin se uskuteční přednáška Pod povr...
v pátek 21. listopadu od 19 hodin u nás vystoupí americký zpěvák ...
Děkujeme
Za finanční příspěvek od Plzeňského kraje
Nadačnímu fondu Krskových

Za trvalou podporu od společnosti Grafia s.r.o.

Děkujeme
Za finanční příspěvek od Plzeňského kraje
Nadačnímu fondu Krskových

Za trvalou podporu od společnosti Grafia s.r.o.

Za poskytnutí inzertního prostoru portálu
Česko-německému fondu budoucnosti





