Právo, 13.3.07: Nejstarší židovský hřbitov v regionu se stal památkou

13.03.2007 - 11:34
Právo, 13.3.07
Ivan Blažek: Nejstarší židovský hřbitov v regionu se stal památkou. Pravo, 13. 3. 2007, s. 12 - Západní Čechy - Plzeňský kraj, Karlovarský kraj.

Judaistické pamětihodnosti Plzeňského kraje prožívají boom. Mezi památky se po řadě hubených let zařadily v poslední době hned čtyři objekty včetně nejstaršího židovského hřbitova v regionu - středověkého pohřebiště ve Stráži u Tachova.
Na seznam ministerstva kultury se během posledního roku dostaly i další dva hřbitovy z Tachovska, v Kořenu a Pořejově a také synagoga v šumavských Hartmanicích. "Tato sféra byla dlouhou dobu opomíjená. Několik židovských památek přibylo v devadesátých letech a pak až loni," řekla Právu Jana Bukovská z plzeňského Národního památkového ústavu.
O židovské obci ve Stráži se zmiňuje již jedna z listin Jana Lucemburského, první písemná zmínka přímo o hřbitově je z roku 1450. Nejstarší dochovaný náhrobek má datum 1601. "Celkem se dochovalo 21 náhrobků a fragmentů, pět z nich pochází ze sedmnáctého století," sdělil Václav Chvátal z Muzea Českého lesa v Tachově.
Na hřbitově se pohřbívalo až do II. světové války, s tou ale začala éra devastace. Co nezničili nacisté, dorazilo budování socialismu. "Ze stovek náhrobků zbylo jen těch pár posledních. V padesátých a šedesátých letech se náhrobní kameny dávaly třeba do základů," uvedl Chvátal.
Plocha je dnes zarostlá a obklopená pobořenou hradbou. Lokalita patří obci. "Začneme jednat s Židovskou obcí o případných úpravách," konstatoval tamní starosta Karel Fišpera (SNK). Podle předsedkyně plzeňské Židovské obce Evy Štixové by se dalo uvažovat o vyčištění hřbitova, parkové úpravy odmítla. Strážská radnice chce letos alespoň zpřístupnit cestu k památce, kterou nyní najdou jen místní a znalci.
Další dva nově chráněné hřbitovy jsou mladší, třeba ten u obce Kořen je zřejmě z 18. století. Synagoga, která od roku 2006 slouží jako památník česko-německo-židovského spolužití, je z konce devatenáctého století.
V Plzeňském kraji je nyní chráněno celkem 22 židovských hřbitovů a osm synagog, v běhu je například řízení na další středověký židovský hřbitov, který se podařilo objevit v centru Plzně.

Foto popis| O nejstarším židovském hřbitově Plzeňského kraje ve Stráži na Tachovsku vědí jen místní a odborníci.
Foto autor| Foto PRÁVO - Ivan Blažek

Regionální mutace| Právo - Plzeňský kraj

» Město Hartmanice » Židovská obec v Praze » Návštěvní kniha

Program akcí

#KINOSYNAGOGA - A pátý jezdec je strach
Dne 20.10. od 18:00 proběhne v rámci projektu #KINOSYNA...
Koncert uskupení Naches Trio
V sobotu 13. října od 18 hodin se v hartmanické synagoze uskutečn...
Přednáška Mgr. Barbory Freund "Jména nic neznamenají...?"
Dne 22. září od 16 hodin se v hartmanické synagoze uskuteční před...
Koncert barokní a neobarokní hudby
Dne 8.9.2018 od 18 hodin proběhne v Horské synagoze v Hartmanicíc...
Finisáž výstavy Biblické motivy z tvorby Evy Jandejskové
1. září proběhne v Horské synagoze v Hartmanicích slavností finis...
Biblické motivy z tvorby Evy Jandejskové
Horská synagoga v Hartmanicích srdečně zve na prodejní výstavu ma...

Děkujeme

Za finanční příspěvek od Plzeňského kraje

Logo Plzeňského kraje
Nadačnímu fondu Krskových
nadacni_fond_krskovych
Za trvalou podporu od společnosti Grafia s.r.o.

grafia

 

Za poskytnutí inzertního prostoru portálu

 
Česko-německému fondu budoucnosti 
Česko-německý fond budoucnosti