MfD, 20.3.07: Památka, to je radost i zlost

20.03.2007 - 14:30
MfD, 20.3.07

Eva Tichá: Památka, to je radost i zlost. Mladá fronta Dnes, 20. března, s. 3 - Kraj Plzeňský.

V Plzeňském kraji přibývají ročně dvě desítky nových památkově chráněných objektů. Některým majitelům nemovitostí je ochrana památkového ústavu k vzteku, jiní na tom dokážou vydělat

Plzeň - Přibližně o dvacítku nemovitostí se každým rokem rozroste seznam kulturních památek v Plzeňském kraji. V regionu je už asi tři a půl tisíce historicky zajímavých a cenný staveb. Jsou to nejen hrady a zámky, ale i na první pohled obyčejné domy nebo boží muka.
I když pro majitele těchto nemovitostí znamená zapsání na seznam povinnost podřídit se přísným požadavkům památkářů, čím dál více jich dobrovolně žádá, aby se na seznamu ocitli.
Jedním z nich byl i Pavel Mourek ze samoty na farmě Busil nedaleko šumavských Hartmanic. Loni ministerstvo kultury vyhovělo jeho žádostí a farma se ocitla na seznamu památek. "Na Šumavě zbyly už jen dva královácké dvorce. Jeden je na Antýglu u Modravy, druhý je právě u nás. Je to cenná památka, která na seznam patří," říká Pavel Mourek.
Stavby, které se ocitnou na seznamu památek, podléhají přísné ochraně a dohledu památkářů. Pro každou, byť sebemenší opravu, je nutný jejich souhlas. "Na druhou stranu majitelé objektů na seznamu mohou žádat o nejrůznější dotace a získat tak peníze na opravy," říká Petr Jirásek z krajského úřadu. "Lidé nás odrazovali, abychom dvorec nenechávali na seznam zapsat, že s tím budememít jen starosti. Já si to ale nemyslím. Co bude vevnitř nám nikdo nediktuje, zajímá je jen vnější vzhled. Časem by se díky tomu snad daly získat i nějaké peníze a dům bychom mohli více zvelebit," věří Pavel Mourek.

Vyškrtávání ze seznamu se památkáři brání

Řada majitelů památkově chráněných nemovitostí by ze seznamu naopak ráda zmizela. Právě kvůli nejrůznějším omezením.
Památkové ochrany by se rád zbavil například Plzeňský kraj v případě historického mostu se sochou svatého Jana Nepomuckého v obci Kolinec na Klatovsku. "Požádali jsme o jeho vyjmutí ze seznamu. Most je ve špatném stavu a chceme tam postavit nový," říká šéf silničářů na Klatovsku Jiří Velíšek.
Silničáři se s památkáři dohadují už několik let a stále neúspěšně. Ministerstvo kultury jim zatím nevyhovělo. Památkáři se zrušením ochrany nesouhlasí. "Jsme přesvědčeni, že most se dá opravit tak, aby dál sloužil dopravě," říká Pavel Domanický z plzeňského památkového ústavu.

Foto popis| VSTALA Z MRTVÝCH. Jednou z památek, které se díky nadšeným majitelům podařilo opravit, je horská synagoga v Hartmanicích na Klatovsku.
Foto autor| FOTO: MAFA - JIŘÍ BERVIDA

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - plzeňský kraj


Zpravodajství ČTK
Synagoga v Hartmanicích oslaví výročí otevření konferencí vědců
19.3.2007 Zpravodajství ČTK str. 0 dpm pol
lap Hartmanice

Hartmanice 19. března (ČTK) - Roční výročí otevření pro veřejnost po rozsáhlé záchranné rekonstrukci si připomene unikátní židovská horská synagoga v Hartmanicích na Klatovsku. V dubnu se zde uskuteční vědecká konference o soužití Čechů, Němců a Židů v oblasti Šumavy a Českého lesa v 19. a 20. století, řekl dnes ČTK Michal Klíma z občanského sdružení Památník Hartmanice. Více než 120 let starou zchátralou synagogu sdružení koupilo v roce 2002 a začalo ji opravovat. Stavba byla na spadnutí, po rekonstrukci se otevřela veřejnosti loni v květnu, o pár měsíců později ji ministerstvo kultury prohlásilo kulturní památkou.

Na vědeckou konferenci se přihlásily s příspěvkem tři desítky odborníků na židovskou tematiku z Čech a Německa. "Přednášky, které představí poslední poznatky o česko-německo-židovském soužití v době rakousko-uherské monarchie, v období samostatného československého státu, za protektorátu i v obnoveném Československu po druhé světové válce, pronesou přední znalci této problematiky," řekl Klíma.

Kromě historických témat budou účastníci konference hovořit také o současných vědeckých projektech zaměřených na česko-německou problematiku a o stále se rozrůstající spolkové a muzejní činnosti, jeden blok konference bude věnován setkání s pamětníky.

Lada Pešková fcz
Cas| 16:28


» Město Hartmanice » Židovská obec v Praze » Návštěvní kniha

Program akcí

XVIII. ročník festivalu Hudba v synagogách plzeňského regionu
V neděli 16. června od 16 hodin se v hartmanické synagoze uskuteč...
Zahájení výstavy Diplomacie mezi Prahou a Berlínem - dvojí začátek 1918/1993
Dne 1. června 2019 od 18.00 hod. v Horské synagoze Hartmanice pro...
Výstava Diplomacie mezi Prahou a Berlínem - dvojí začátek 1918/1993
Od 1. do 30. června 2018 se v prostorách Hartmanické synagogy usk...
Koncert na křištálové mísy a další nástroje
V pátek 25. ledna od 19 hodin se v hartmanické synagoze uskutečn...
#KINOSYNAGOGA - Přežil jsem svou smrt
V sobotu 19.1. od 18:00 proběhne v rámci projektu #KINO...
#KINOSYNAGOGA - Transport z ráje
V sobotu 29.12. od 18:00 proběhne v rámci projektu #KIN...

Děkujeme

Za finanční příspěvek od Plzeňského kraje

Logo Plzeňského kraje
Nadačnímu fondu Krskových
nadacni_fond_krskovych
Za trvalou podporu od společnosti Grafia s.r.o.

grafia

 

Za poskytnutí inzertního prostoru portálu

 
Česko-německému fondu budoucnosti 
Česko-německý fond budoucnosti