MfD, 30.3.07: Nadchl hotel, tunel i synagoga

30.03.2007 - 11:04
MfD, 30.3.07

Iva Hosmanová: Nadchl hotel, tunel i synagoga, Mladá fronta DNES, 30. 3. 2007, s. 3 - Kraj Plzeňský

STAVBY ROKU Porotu nejvíc zaujala novostavba plzeňského hotelu U Zvonu. Nejvydařenější rekonstrukcí je obnova synagogy v Hartmanicích, dopravní stavbou roku tunel Valík a stavbou pro volný čas Sportcentrum Kalikovský mlýn

Plzeň - Dálniční tunel Valíkem, nový plzeňský hotel U Zvonu, sportovní centrum Kalikovský mlýn v Plzni a obnovená synagoga v Hartmanicích. Od včerejška mají jedno společné - titul Stavba roku Plzeňského kraje. Osmičlenná porota je vybrala mezi sedmadvaceti přihlášenými projekty v kategoriích novostavba, dopravní stavba, rekonstrukce a stavba pro volný čas.

Rozhodovala koncepce i umění řemeslníků "Porota hodnotila stavby komplexně, od architektonického pojetí až po řemeslný detail," vysvětlila Jana Mikolášová, vedoucí regionálního zastoupení firmy ABF, která je jedním z organizátorů soutěže. Vyhlašují ji Plzeňský kraj a město Plzeň a dále také Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků.
Většina oceněných staveb nevznikala snadno. "Například hotel U Zvonu připravil tvůrcům nejednu záludnost. Málo místa, poloha v zátopovém území, významné archeologické nálezy. Se vším se ale dokázali vyrovnat a hotel má vše jak se patří," zdůvodnila volbu pro nejlepší novostavbu předsedkyně poroty Anna Hostičková.
Obdiv poroty si získala i velmi diskutovaná stavba, s nadějí očekávaná, odmítaná i vysmívaná zároveň - dálniční tunel Valík. "Je to stavba na evropské úrovni. Technologie výstavby i systém zabezpečení jsou špičkou v oboru a protože jde o první dálniční tunel v republice, je to i velmi vysoká laťka pro ty, které budou jednou následovat," vysvětluje předsedkyně poroty.
Kategorie rekonstrukce má svého vítěze v Památníku Hartmanice. "Z této stavby přímo sálá energie, se kterou byla poničená synagoga opravena a z rozvalin uvedena znovu do nového života," popisuje Hostičková, které udělalo radost hlavně to, že se našli investoři, kteří nemyslí jen na zisk. "Investici do nevýdělečné paměti národa považují za normální," klaní se Hostičková.
Letos poprvé organizátoři architektonické soutěže vypsali i kategorii volnočasových staveb. Kalikovský mlýn v Plzni, přestavěný na sportovní centrum, porotce nadchl.
"Mlýn svou původní funkci ztratil a dost dlouho poté panovala obava, že se ztratí sám jako řada jeho předchůdců i souputníků. Ale světe div se, bez zbytečných řečí, bez halasných prohlášení a s vysokou mírou citu pro atmosféru je tu úžasné společenské centrum a nutí k obdivu," říká Hostičková, podle níž se i v moderních interiérech stavby velmi dobře snášejí nové prvky s původními detaily.

* Stavby roku 2006 v Plzeňském kraji Hotel U Zvonu v Plzni Investor: Straka 82 Projekt: Ateliér Len+k Dodavatelé: Stavpran, Arkus int., Hochtief VSB Oprava synagogy v Hartmanicích Projekt: R - Projekt 07, Petr Bašta Dodavatel: RAMO - stav. sdružení Investor: OS Památník Hartmanice Dálniční tunel Valík Investor: Ředitelství silnic a dálnic Projekt: PRAGOPROJEKT Dodavatelé: DS Praha, Metrostav, Berger Bohemia Sport. centrum Kalikovský mlýn Investor: Comfort sdružení a. s. Projekt: Projektm. & Engineering, Petr Malotín Dodavatel: HA & JI plus

Foto popis| U ZVONU. Plzeňský hotel známého hokejisty Martina Straky včera vyhlásili porotci architektonické soutěže nejlepší novostavbou loňského roku v Plzeňském kraji.
Foto autor| FOTO: MAFA - JIŘÍ BERVIDA

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - plzeňský kraj


» Město Hartmanice » Židovská obec v Praze » Návštěvní kniha

Program akcí

Koncert na křištálové mísy a další nástroje
V pátek 25. ledna od 19 hodin se v hartmanické synagoze uskutečn...
#KINOSYNAGOGA - Přežil jsem svou smrt
V sobotu 19.1. od 18:00 proběhne v rámci projektu #KINO...
#KINOSYNAGOGA - Transport z ráje
V sobotu 29.12. od 18:00 proběhne v rámci projektu #KIN...
Vánoční koncert skupiny Elias
Ve čtvrtek 27. prosince od 18 hodin se v synagoze uskuteční vánoč...
Vánoční koncert Volného sdružení horažďovických zpěváků a muzikantů
V neděli 16. prosince se v synagoze od 15 hodin uskuteční tradič...
Přednáška "Přímá a nepřímá eutanázie", nebo spíše eutanázie a tišení bolesti a paliativní sedace?
V sobotu 15. prosince od 15 hodin se v Památníku uskuteční další ...

Děkujeme

Za finanční příspěvek od Plzeňského kraje

Logo Plzeňského kraje
Nadačnímu fondu Krskových
nadacni_fond_krskovych
Za trvalou podporu od společnosti Grafia s.r.o.

grafia

 

Za poskytnutí inzertního prostoru portálu

 
Česko-německému fondu budoucnosti 
Česko-německý fond budoucnosti