ČTK, 29.3.07: Stavbami Plzeňského kraje jsou hotel, památník a dálniční tunel

30.03.2007 - 13:31
ČTK, 29.3.07

Václav Proš: Stavbami Plzeňského kraje jsou hotel, památník a dálniční tunel. ČTK, 29.3.07. epm sta vap

Plzeň 29. března (ČTK) - Plzeňský hotel U Zvonu, židovský památník v Hartmanicích na Klatovsku, dálniční tunel vrchem Valík a přestavba Kalikovského mlýna v Plzni se dnes staly ve svých kategoriích Stavbami Plzeňského kraje roku 2006. Čestné uznání získalo sídlo a školicí středisko firmy APB Losiná na Plzeňsku. ČTK to řekla předsedkyně osmičlenné odborné poroty Anna Hostičková.

Do čtvrtého ročníku soutěže stavitelů a architektů se přihlásilo 27 staveb, 12 postoupilo do užšího kola. Osmičlenná porota vybrala nejlepší rekonstrukci historického objektu, nejpovedenější novostavbu, dopravní stavbu a místo volnočasových aktivit, což je letos nová kategorie.

Hotel U Zvonu, který zvítězil mezi novostavbami a patří hokejistovi Martinu Strakovi, je jednoduchý a nevelký, na hranici historické zástavby. "Tvůrcům připravil nejednu záludnost. Málo místa, poloha v zátopovém území, významné archeologické nálezy," uvedla architektka. Umírněná silueta vystihuje ducha místa a je plně současná. Z Památníku Hartmanice, který vyhrál kategorii rekonstrukce, podle porotců "přímo sálá energie, s níž byla synagoga opravena a z rozvalin uvedena do nového života". Byl tam proveden důkladný a pečlivý průzkum a investor zachránil detaily, roztroušené po zarostlém pozemku.

Tunel Valík byl s nadějí očekávanou, ale i odmítanou a vysmívanou stavbou, která má nyní podle poroty evropskou úroveň. Technologie výstavby i systém zabezpečení jsou špičkou v oboru. Přestavba Kalikovského mlýna vyhrála ve stavbách pro volný čas, neboť nyní slouží jako sportovní a relaxační centrum. V moderní interiérech se velmi dobře snášejí high-tech prvky s řadou původních detailů, uvedla porota. Historickou turbínu, která pomáhá zásobovat objekt elektřinou a lze ji vidět v restauraci za skleněnou stěnou, nazvali porotci "vymazlenou". Hnědočervené sídlo APB je podle expertů jednoduché a tvarově čisté a ovládá krajinu.

V užším kole ještě soutěžily most přes Úhlavu na obchvatu Plzně, areál firmy Elkamet v Myslince na Plzeňsku, lávka přes České údolí v Plzni, kaple Petra a Pavla v Lipnici na jihu Plzeňska, vstupní objekt a stodola expozice lidové architektury v Chanovicích na Klatovsku, přestavba klatovské školy na byty a šatny Gymnázia L. Pika v Plzni.

Nejlepšími stavbami roku 2005 byly domažlická nemocnice, kostel v Mariánské Týnici a areál firmy FLOP v Plzni-Sulkově.

Václav Prokš snm
Cas| 19:19


» Město Hartmanice » Židovská obec v Praze » Návštěvní kniha

Program akcí

Koncert na křištálové mísy a další nástroje
V pátek 25. ledna od 19 hodin se v hartmanické synagoze uskutečn...
#KINOSYNAGOGA - Přežil jsem svou smrt
V sobotu 19.1. od 18:00 proběhne v rámci projektu #KINO...
#KINOSYNAGOGA - Transport z ráje
V sobotu 29.12. od 18:00 proběhne v rámci projektu #KIN...
Vánoční koncert skupiny Elias
Ve čtvrtek 27. prosince od 18 hodin se v synagoze uskuteční vánoč...
Vánoční koncert Volného sdružení horažďovických zpěváků a muzikantů
V neděli 16. prosince se v synagoze od 15 hodin uskuteční tradič...
Přednáška "Přímá a nepřímá eutanázie", nebo spíše eutanázie a tišení bolesti a paliativní sedace?
V sobotu 15. prosince od 15 hodin se v Památníku uskuteční další ...

Děkujeme

Za finanční příspěvek od Plzeňského kraje

Logo Plzeňského kraje
Nadačnímu fondu Krskových
nadacni_fond_krskovych
Za trvalou podporu od společnosti Grafia s.r.o.

grafia

 

Za poskytnutí inzertního prostoru portálu

 
Česko-německému fondu budoucnosti 
Česko-německý fond budoucnosti