MfD, 31.3.07: Nová sezona začíná

02.04.2007 - 10:39
MfD, 31.3.07

Nová sezona začíná. Mladá fronta DNES, 31. 3. 2007, s. 38 - Hrady a zámky

Co se na českých a moravských zámcích chystá za novinky? TIPY NA VÝLET po historických památkách podle jednotlivých krajů.

Praha

LOBKOVICKÝ PALÁC

Canaletto, Bruegel...

Nově se zde otevírá ve 22 zrekonstruovaných místnostech přehlídka exponátů z největší soukromé šlechtické sbírky - Poklady Lobkowiczkých sbírek. Je tu k vidění vzácná sbírka zbraní či obrazová galerie včetně děl od Canaletta, Petra Bruegela, Lucase Cranacha... Otevřeno denně 10-18 hod.

HRADČANY

Palácové zahrady

Otevírají se i Palácové zahrady pod Hradem a zahrady Pražského hradu. Do hradních zahrad vstup zdarma, v dubnu otevřeno od 10 do 18 hodin, přes léto bude otevírací doba prodloužena, stejně jako v Palácových zahradách. Ty jsou v dubnu otevřeny od 9 do 18 hodin. Vstupné - plné 79 Kč, zlevněné 49 Kč.

TROJA

Trojská karta

Zoo, botanická zahrada a Trojský zámek nabízejí společnou vstupenku. Získáte výraznou slevu na vstupné pro celou rodinu i jednotlivce. Plné vstupné 200 Kč, zlevněné 100 Kč. Otevřeno dle objektu.

Střední Čechy

MNÍŠEK POD BRDY

Druhý rok otevřeno

Jednou z novinek bude otevření dočasné expozice věnované Mníšku a jeho slavným rodákům. A například v neděli 8. dubna začne na nádvoří velikonoční veselice. Zámek je otevřen v dubnu o víkendech od 10 do 16.00. V květnu denně kromě pondělí od 9.00 do 16.00, o prázdninách do 17.00. Vstupné na I. okruh je 80 Kč, zlevněné 50 Kč.

KŘIVOKLÁT

Chodba s kovárnou

Je tu nová vyhlídka U Trojice, nová část expozice 2. okruhu Chodba s kovárnou. Otevřeno: do 30. 4. od 9 do 16.00, přes léto do 17.00. Vstupné I. okruh: plné 100 Kč, zlevněné 50 Kč. II. okruh: plné 50 Kč, zlevněné 30 Kč.

BENÁTKY NAD JIZEROU

Hračky na zámku

V muzeu zájemci uvidí panenky i pokojíčky pro ně, pohybující se ruské kolo vysoké 1,5 metru, parní stroje a další hračky z Evropy, Asie i USA. Muzeum je otevřeno denně kromě pondělí od 9 do 12 hodin a od 13 do 16.30. Vstupné 35 Kč.

Jižní Čechy

STRÁŽ NAD NEŽÁRKOU

Šperky Destinnové

Zrekonstruovaný zámek Stráž nad Nežárkou přibližuje návštěvníkům někdejší sídlo pěvkyně Emy Destinnové. Zámek i rozlehlá zahrada jsou v dubnu přístupné o víkendech a svátcích od 10 do 16 hodin. Od května do září je pak otevřeno denně kromě pondělí od 9 do 17 hodin. Plné vstupné 50 Kč, zlevněné 30 korun.

BOUBÍN

Pohled na Šumavu

Panoramatický rozhled po okolí nabízí dřevěná rozhledna Boubín. Lze se k ní dostat z bývalé sklářské osady, z Kubovy Hutě na Prachaticku. Rozhledna je otevřena celoročně. Občas z ní lze zahlédnout i Alpy.

CHÝNOV

300 metrů pod zemí

Po roční rekonstrukci je od 3. dubna opět otevřena Chýnovská jeskyně na Táborsku. Zajímavá je barevným střídáním hornin. Otevřeno od úterý do neděle vždy od 9 do 15.30 hodin. Plné vstupné stojí 70 Kč, zlevněné 35 Kč.

Plzeňský kraj

HARTMANICE

Horská synagoga

Byla postavena počátkem 80. let 19. století. Za 2. světové války z ní zmizelo vnitřní vybavení a průčelí do ulice bylo zbaveno všech viditelných židovských znaků, například Davidovy hvězdy nad dveřmi. Po rozsáhlé rekonstrukci je opět přístupna veřejnosti od loňského května. Otevřeno denně kromě pondělí od 9 do 18 hodin. Vstupné je 40 Kč, zlevněné 20 Kč.

PLASY

Cisterciácký klášter

V letošní sezoně bude prohlídková trasa oživena o expozici zaměřenou na představení světců - patronů nemocných. V dubnu je otevřeno o víkendu a o svátcích od 9 do 15 hodin, květen až září od 9 do 16 hodin. Plné vstupné 50 Kč, zlevněné 30 Kč.

PLZEŇ

Městská zbrojnice

V Západočeském muzeu je shromážděn největší soubor gotických pušek z celé Evropy. Otevřeno je denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin. Základní vstupné 20 Kč, zlevněné 10 Kč, rodinné 30 Kč.

Karlovarský kraj

BEČOV

Hrad i zámek

Největším návštěvnickým lákadlem je relikviář sv. Maura - unikátní románská památka evropského významu. První zmínka o bečovském hradu pochází z roku 1314. Nový barokní zámek byl postaven v letech 1750 až 1753. Otevřeno od 1. dubna o víkendech a svátcích od 9 do 16 hodin. Vstupné: plné 50-120 Kč, zlevněné 30-80 Kč (podle druhu prohlídky).

LOKET

Mučicí nástroje

Hrad nabízí unikátní multimediální výstavu středověkých mučicích nástrojů. Bolestí křičící oživlé figuríny jsou mučeny replikami původních nástrojů. Otevřeno denně 9-16.30, vstupné s průvodcem 90 Kč, děti 60 Kč, s textem 80 Kč, děti 45 Kč.

KYNŽVART

Sbírka kuriozit

Unikátní soubor shromáždil někdejší rakouský kancléř kníže Metternich. Otevřeno od 1. dubna o víkendech a svátcích 9-12, 12.30-16 hod. Plné vstupné 90 Kč, zlevněné 40 Kč.

Ústecký kraj

VĚTRUŠE

Výletní zámeček

Podle legendy stojí na místě hradu, jehož majitel házel na Ústečany speciálním vrhacím strojem odpadky a oni pak za trest celý hrad zbořili. Nyní je v zámečku otevřena vyhlídka, na niž mohou děti zdarma, dospělí zaplatí 10 korun. Stejné ceny platí i v zrcadlovém bludišti.

KADAŇ

Klášter františkánů

Zdejší muzeum rozšiřuje prohlídkové okruhy. Návštěvníky zavede i do cely, v níž kdysi žili řeholníci. Celý okruh přibližuje život v klášteře. Plné vstupné 30 Kč, zlevněné 20 Kč.

PLOSKOVICE

Princ a Večernice

Na tomto zámku byla natočena oblíbená pohádka. Kromě krásných interiérů s výmalbou Josefa Navrátila patří k oblíbeným zastávkám zámecké jeskyně a rozlehlý park, který byl původně koncipován jako malé české Versailles. Vstupné je pro dospělé 50 Kč, studenti a důchodci platí 30 Kč. Vstupné do jeskyní je 10 korun.

Liberecký kraj

FRÝDLANT

Kolekce dýmek

Pozoruhodná kolekce obsahuje dvě stě exemplářů. Zámek zve i na rozsáhlou sbírku zbraní od doby husitské až do 19. století. V dubnu otevřeno od 9.00 do 15.30, v květnu a červnu do 16.00, v červenci a srpnu do 16.30. V pondělí je zavřeno. Plné vstupné 80 Kč, zlevněné 40 Kč.

DLASKŮV STATEK

Devatero řemesel

Skanzen otevírá 7. dubna v 10.00 novou stálou expozici Devatero řemesel. Lidé se seznámí třeba se zpracováním lnu, s úpravou plátna či výrobou lidového šperku. Otevřeno je od dubna do května od 9.00 do 16.00, v červenci až srpnu od 9.00 do 17.00. Dospělí platí 30, děti 10 korun.

GRABŠTEJN

Bývalý mázhaus

Kromě něj uvidíte i ojediněle vyzdobenou renesanční kapli svaté Barbory či expozici historického nábytku ze sbírek libereckého Severočeského muzea. Hrad má otevřeno denně mimo pondělí od 9 do 17 hodin. Základní vstupné je 40 Kč.

Pardubický kraj

MORAVSKÁ TŘEBOVÁ

Nová mučírna

V neděli od 8 hodin se mohou návštěvníci poprvé přijít podívat na novou mučírnu. Na replikách palečnice, španělské boty, drtiče kostí a kloubů, kleští na odštipování konečků prstů či popravčího meče pracoval umělecký kovář a restauratér Oldřich Bartošek z Křenovic u Slavkova. Otevřeno je do 17 hodin.

SLATIŇANY

Muzeum koní

Koním jsou věnovány nejen expozice na zámku, ale návštěvníci mohou ve výběhu v zámeckém parku vidět také koně Převalského a v hřebčíně starokladrubáky. Otevřeno je od 9.30 do 15 hodin.

SVOJANOV

Zahájení sezony

Hrad se pro veřejnost otevře letos poprvé tuto neděli. Slavnostní zahájení sezony je naplánováno v 11.00. Hrad, který leží nedaleko Poličky, tradičně hostí řadu akcí. Například na 28. dubna je naplánována Čarodějnická noc. V dubnu je otevřeno vždy o sobotách a nedělích od 9 do 17 hodin.

Olomoucký kraj

BOUZOV

Habsburské sbírky

Mobiliář pochází převážně ze soukromých sbírek arcivévody Evžena Habsburského, částečně ze sbírek Německého řádu. Bouzov je jedním z nejnavštěvovanějších hradů na střední Moravě. Otevřeno je od 9 hodin do 15 hodin.

VELKÉ LOSINY

Muzeum papíru

Muzeum je jediným tohoto druhu u nás. Expozice se zaměřuje na dějiny manufakturní výroby papíru v českých zemích, historický vývoj řemesla a výrobní techniky či na současnou produkci a užití ručního papíru. Otevřeno je denně od 9 do 16 hodin.

OLOMOUC

Muzeum arcidiecéze

Muzeum evropského významu, které je jedinou kulturní institucí svého druhu v České republice. Součástí zpřístupněných sbírek jsou umělecké skvosty vznikající od 12. do 18. století, jedinečná kolekce starého malířství, trezorové poklady olomouckých arcibiskupů a další zajímavosti. Otevřeno je celoročně mimo pondělí od 10 do 18 hodin.

Jižní Morava

LEDNICE

Novogotika

Skvostem je vstupní hala s vyřezávaným dřevěným schodištěm zabudovaným do zdi a mosazný lustr se 116 rameny na svíčky, vážící 690 kilogramů. Působivá je i procházka francouzskou zahradou. Otevřeno v dubnu o víkendech 9-16; květen- srpen denně kromě pondělí: 9-18; září: denně kromě pondělí: 9-17; říjen: sobota, neděle: 9-16. Vstupné - zámek 1. okruh: 60 Kč plné, 30 Kč snížené. 2. okruh: 100 Kč plné, 50 Kč snížené.

PERNŠTEJN

Tisíciletý tis

Jedna z nejznámějších památek vznikla patrně ve 13. století. Můžete i posedět pod památným tisíciletým tisem. Vstupné 50-160 korun podle vybrané prohlídkové trasy. Otevřeno v dubnu o víkendech 9-15; květen, v červnu út - ne 9-16; v létě do 17.00

BOŘETICE

Ráj vinných sklípků

Bořetice svírá na 260 vinných sklípků. Z dřevěné rozhledny nad sklípky se pak otevírá jedinečný pohled na Pálavu.

Zlínský kraj

BUCHLOV

Vyhlídka z věže

Nově lze zvolit i poloviční variantu hlavní trasy, zahrnující hlavně prohlídku sbírek, nebo jen výstup na vyhlídkovou věž. Byl zrušen poplatek za vstup na nádvoří. V dubnu otevřeno od 9 do 15 hodin. Vstupné pro dospělé 20 až 80 Kč (podle typu trasy), důchodce 20 až 60 Kč, děti od 6 let, studenti, invalidé zaplatí 10 až 40 Kč.

ZLÍN

Zámecká zoo

Rozlehlý skleník Yucatan imituje středoamerický prales. Volně se v něm pohybují zvířata a jsou tu postaveny i repliky mayských chrámů. Otevřeno je denně od 8.30 do 18 hodin. Plné vstupné 75 Kč, zlevněné 65 Kč.

ROŽNOV P. RADHOŠTĚM

Valašské muzeum

O Velikonocích můžete na jarmark lidových výrobců. Ze tří areálů je v dubnu otevřeno jen Dřevěné městečko, denně kromě pondělí od 9 do 16 hodin. Od května jsou otevřeny i areály Valašské dědiny a Mlýnské doliny. Plné vstupné je 40 až 120 Kč.

Moravskoslezský kraj

STARÝ JIČÍN

Otisk čertova kopyta

Za jasného počasí spatří návštěvníci z věže reliéf Moravské brány, Jeseníků s Pradědem a Beskyd. Ve tvaru Starojického kopce možná uvidí i otisky hlavy a kopyt, které zde podle pověsti zanechal čert. Plné vstupné na hradní věž je 20 Kč, pro děti 10 Kč.

VELKÁ ČANTORYJE

Pohled do tří zemí

Na vrchol pověstmi opředené příhraniční hory Čantoryje se mohou návštěvníci vyvézt lanovkou z města Ustroń. Když pak zdolají 118 schodů zdejší rozhledny, naskytne se jim výhled do tří států - Česka, Polska a Slovenska. Pak lze absolvovat naučnou Rytířskou stezku.

ŠTRAMBERK - HRAD TRÚBA

Rozhledna na věži

Hrad z konce 13. stol. Po 30. leté válce zbyla jen mohutná válcová věž. V roce 1899 získal hradní zříceninu KČT a z hradní věže se stává rozhledna. Otevřeno v dubnu denně kromě pondělí 10.00 - 17.00, květen až srpen denně 9.00-18.00. Vstupné: dospělí 20 Kč, děti 10 Kč.

Hradecký kraj

KUKS

Barokní lékárna

Barokní komplex vyzdobený sochařem M. B. Braunem je proslulý i unikátní lékárnou. Je tu umístěna expozice farmaceutického muzea i Šporkovy galerie vín. Otevřeno v dubnu o víkendech 9 až 17, později denně kromě pondělí 9-17 hodin. Plné vstupné 50 Kč, zlevněné 30 Kč.

KOST

Renesanční kuchyně

První okruh nabízí obrazárnu, černou kuchyň a expozici zbraní. Druhý provede zájemce mučírnou s expozicí trestního práva v 16. až 18. století. Otevřeno v dubnu denně kromě pondělí a úterý 9-16, později denně kromě pondělí 9-17 hod. Vstupné 90 Kč, I. + II. okruh 150 Kč.

HRÁDEK U NECHANIC

Expozice zbraní

Kromě sbírek zbraní návštěvníky zaujme také Rytířský a Zlatý sál s bohatou obrazovou výzdobou a knihovna s 5,5 tisíce svazky. Otevřeno denně kromě pondělí 10-12, 13-16 hod., v létě o víkendech do 17.00. Vstupné velký okruh 80 Kč, malý 60 Kč.

Vysočina

TŘEBÍČ

Bazilika sv. Prokopa

Židovskou čtvrť Zámostí, synagogy i hřbitov se třemi tisíci náhrobků můžete navštívit v Třebíči. Spolu s bazilikou svatého Prokopa na třebíčském zámku jsou tyto památky na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

TELČ

Pohádkový zámek

Sezona na zámku začíná tuto sobotu od 13 hodin speciálním odpoledním programem se šermíři, ohňostrojem a projekcí pohádek. Kromě několika prohlídkových tras můžete navštívit zámecký park a zahradu. Vstupné na Státní zámek Telč: Trasa A: 80 Kč, snížené 40 Kč. Trasa B: 70 Kč, snížené 35 Kč.

KÁMEN U PACOVA

Motocykly na hradě

Expozici unikátních motocyklů z přelomu 19. a 20. století má ve své sbírce hrad Kámen u Pacova. V dubnu je zde otevřeno o víkendech a svátcích od 10 do 17 hodin, od května denně kromě pondělí. Vstupné je 50 Kč, snížené 25 Kč.

» Město Hartmanice » Židovská obec v Praze » Návštěvní kniha

Program akcí

Koncert na křištálové mísy a další nástroje
V pátek 25. ledna od 19 hodin se v hartmanické synagoze uskutečn...
#KINOSYNAGOGA - Přežil jsem svou smrt
V sobotu 19.1. od 18:00 proběhne v rámci projektu #KINO...
#KINOSYNAGOGA - Transport z ráje
V sobotu 29.12. od 18:00 proběhne v rámci projektu #KIN...
Vánoční koncert skupiny Elias
Ve čtvrtek 27. prosince od 18 hodin se v synagoze uskuteční vánoč...
Vánoční koncert Volného sdružení horažďovických zpěváků a muzikantů
V neděli 16. prosince se v synagoze od 15 hodin uskuteční tradič...
Přednáška "Přímá a nepřímá eutanázie", nebo spíše eutanázie a tišení bolesti a paliativní sedace?
V sobotu 15. prosince od 15 hodin se v Památníku uskuteční další ...

Děkujeme

Za finanční příspěvek od Plzeňského kraje

Logo Plzeňského kraje
Nadačnímu fondu Krskových
nadacni_fond_krskovych
Za trvalou podporu od společnosti Grafia s.r.o.

grafia

 

Za poskytnutí inzertního prostoru portálu

 
Česko-německému fondu budoucnosti 
Česko-německý fond budoucnosti