Klatovský deník, 24.8.07: Ministři přišli s vínem v ruce

24.08.2007 - 11:43
Klatovský deník, 24. 8. 2007

Radmila Nagovská: Ministři přišli s vínem v ruce. Klatovský deník, 24. 8. 2007, s. 2 - Klatovsko.

Nejstarší obyvatelka Hartmanic miluje pivo a nevynechá jediný pořad v synagoze

Klatovsko/ Každý den si pochutná na pivu Bráník, v jídle není vůbec vybíravá, pravidelně sleduje večerní televizní zpravodajství a občas si jde popovídat s kamarádkami do nedalekého hotelu Vintíř. Tak žije 99letá Amálie Šimková z Hartmanic. Tvrdí ale, že žádný recept na dlouhověkost neexistuje. "Večerní zprávy si nikdy nenechám ujít. Ale když začíná sport, vypínám televizi a jdu si lehnout, ten mě nebaví," přiznává nejstarší obyvatelka šumavského městečka, které k jejímu jubileu přišla o uplynulém víkendu blahopřát i trojice ministrů, jež navštívila Šumavu. "Přinesli mi lahev vína, ale protože jsem nebyla doma, nechali mi ji na poště," říká žena, pro kterou jména Schwarzenberg, Bursík a Stehlíková nejsou rozhodně neznámá.

Na narozeniny nejstarší obyvatelky nezapomněli ani pracovníci radnice a kromě dárkového koše čítající například pivo, kompot či lahvičku něčeho ostřejšího, tedy všeho, co má stařenka ráda, si za ní domů přišli zavzpomínat. "A pamatujete na sýr peprňák? Dělával se z tvrdého tvarohu a voněl jako syrečky," rozhovořil se starosta Hartmanic Jiří Jukl. Zajímal se také o to, zda seniorce slouží zdraví, kdy bude rodinná oslava a jak se daří šestiletému čtyřnohému boxerovi Maxovi, který dělá Amálii Šimkové v domku na kraji městečka společnost. Oslavenkyně zase mluvila o tom, jak ráda chodí do sousedního objektu, do synagogy, na koncerty a další kulturní pořady. "Vzpomínám si, jak ještě před lety prorůstala střechou polorozpadlé synagogy bříza a já se bála, že spadne na náš dům, protože stojí těsně vedle. Teď je synagoga už rok opravená a je moc krásná," říká Šimková.

V šumavském městečku čítajícím zhruba 1100 obyvatel žijí hned tři senioři, kteří už překročili devadesátku. "Jsou to většinou lidé, kteří se sem před lety přistěhovali a tráví tady téměř celý svůj život," říká pracovnice Městského úřadu v Hartmanicích Marcela Mézlová. "Od 70. narozenin chodíme za jubilanty osobně každých pět let, od 90. narozenin pak každý rok," dodává Mézlová. "Myslím, že podobná návštěva jim pokaždé udělá radost a těší se na ni," vysvětluje. Občané starší devadesáti let žijí také v Nýrsku. "V září půjdeme blahopřát jubilantovi k 99. narozeninám, dalšího pak čeká oslava o měsíc později," potvrdila Deníku matrikářka Městského úřadu v Nýrsku Jana Rubášová. I tady vedou všechny oslavence v patrnosti a nezapomínají s blahopřáním. "K 70., 75., 80. a 85. narozeninám posíláme písemnou gratulaci, od 86. narozenin chodíme za jubilanty osobně," vysvětluje Rubášová.

Za oslavenci chodí v Nýrsku jeden z bývalých starostů spolu s jedním pracovníkem úřadu. "Vyplynulo to ze zkušeností. Starší lidé si rádi popovídají s tím, koho léta znají," dodala matrikářka z Nýrska Jana Rubášová.

Foto popis| NA ZDRAVÍ. "Vždycky se říkalo, po ránu si dej panáka něčeho ostřejšího, nejlíp slivovičky. Ale copak já můžu, když beru prášky," říká oslavenkyně Amálie Šimková z Hartmanic. Přesto si na oslavě svých 99. narozenin připila višňovkou se starostou obce Jiřím Juklem.
Foto autor| Foto: Deník/Radmila Nagovská
Region| Západní Čechy» Město Hartmanice » Židovská obec v Praze » Návštěvní kniha

Program akcí

XVIII. ročník festivalu Hudba v synagogách plzeňského regionu
V neděli 16. června od 16 hodin se v hartmanické synagoze uskuteč...
Zahájení výstavy Diplomacie mezi Prahou a Berlínem - dvojí začátek 1918/1993
Dne 1. června 2019 od 18.00 hod. v Horské synagoze Hartmanice pro...
Výstava Diplomacie mezi Prahou a Berlínem - dvojí začátek 1918/1993
Od 1. do 30. června 2018 se v prostorách Hartmanické synagogy usk...
Koncert na křištálové mísy a další nástroje
V pátek 25. ledna od 19 hodin se v hartmanické synagoze uskutečn...
#KINOSYNAGOGA - Přežil jsem svou smrt
V sobotu 19.1. od 18:00 proběhne v rámci projektu #KINO...
#KINOSYNAGOGA - Transport z ráje
V sobotu 29.12. od 18:00 proběhne v rámci projektu #KIN...

Děkujeme

Za finanční příspěvek od Plzeňského kraje

Logo Plzeňského kraje
Nadačnímu fondu Krskových
nadacni_fond_krskovych
Za trvalou podporu od společnosti Grafia s.r.o.

grafia

 

Za poskytnutí inzertního prostoru portálu

 
Česko-německému fondu budoucnosti 
Česko-německý fond budoucnosti