Klatovský deník, 16.8.07: Chtějí děti učit hebrejsky

26.08.2007 - 18:40
Klatovský deník, 16.8.07

RADMILA NAGOVSKÁ: Chtějí děti učit hebrejsky. Klatovský deník, 16. 8. 2007, s. 1-2 - Klatovsko.

Ve škole začnou s výukou hebrejštiny

 

Netradiční jazyk by se mohl učit od září na Základní škole v Hartmanicích. Pokud budou mít děti zájem, ke stávající němčině a angličtině přidají také hebrejštinu. Místem výuky bude tamní synagoga.

Netradiční jazyk by se mohl od září začít učit v hartmanické židovské synagoze

Hartmanice/ Proniknout do tajů hebrejštiny není tak běžné jako naučit se německy či anglicky. S výukou tohoto jazyka, pro který zatím v češtině neexistuje jedinná učebnice, chtějí od září začít v Hartmanicích.

Místo pro netradiční jazyk je víc než symbolické. Před rokem totiž byla v tomto šumavském městečku otevřena židovská synagoga. Navíc žáci z tamní školy několik měsíců putovali ve stopách minulosti obce zejména z období holocaustu a výsledkem jejich činnosti je dokumentární snímek pod názvem Zmizelí sousedé.

"S výukou bychom začali od září v prostorách zdejší synagogy. Učili bychom ale hlavně angličtinu a k tomu bychom podle zájmu přidali základy hebrejštiny," vysvětluje ředitel synagogy v Hartmanicích Václav Diviš. On sám patří k lidem, kteří hebrejským jazykem plynně hovoří. Své znalosti si právě před několika dny mohl vyzkoušet na zájezdu do Izraele. "Je to samozřejmě těžký jazyk na učení. Spolu s účastníky zájezdu jsme jeden večer se snažili každý o sobě něco říci v hebrejštině, ale zjistili jsme, že máme ještě hodně co se učit," dodává Diviš. Nápomocná ve výuce angličtiny bude Václavu Divišovi paní Daganová z Brodu u Kolince, která pobývala 16 let ve Spojených státech a chystá se učit angličtinu i na základních školách v Sušici. "Zatím jsme se domlouvali jen předběžně, podle zájmu dětí. Ona je zastánkyní netradičních způsobů výuky cizích jazyků, které jsou založeny spíše než na gramatice hlavně na vzájemné konverzaci," upřesnil Diviš.

Nápad s výukou hebrejštiny se zamlouvá i ředitelce Základní školy v Hartmanicích Jitce Kovářové. "Už vloni se kroužek hebrejštiny rozběhl, ale pak zájem dětí upadal," vysvětluje Kovářová. I se začátkem nového školního roku chtějí v hartmanické škole provést průzkum mezi dětmi, zda by na kroužek hebrejštiny chodily. "Je to samozřejmě těžší jazyk na učení než němčina nebo angličtina, ale uvidíme, nakolik se dětem bude do této nové věci chtít," dodala ředitelka školy.

***

Jak na jazyk

Hebrejština je jazyk, kterým se domluvíte v Izraeli a židovských komunitách po celém světě. Jeho výuka v České republice není běžná jako například výuka němčiny či angličtiny. Na Klatovsku neexistuje žádná jazyková škola, která by se tomuto jazyku věnovala. Výukové materiály zajišťují lektorky a většinou se jedná o cizojazyčné učebnice, protože české neexistují.

Region| Západní Čechy


» Město Hartmanice » Židovská obec v Praze » Návštěvní kniha

Program akcí

#KINOSYNAGOGA - Obchod na Korze
Dne 30.6. od 18:00 proběhne v rámci projektu #KINOSYNAG...
XVII. ročník festivalu Hudba v synagogách plzeňského regionu
24. června od 16 hodin se v hartmanické synagoze uskuteční koncer...
Koncert dua Menorah
V sobotu 9.6. od 17 hodin proběhne v hartmanické synagoze koncert...
Vernisáž výstavy "Paměť Davidovy hvězdy III"
Dne 19. května od 16 hodin proběhne vernisáž výstavy s názvem &qu...
Koncert skupiny Petit Duo
Dne 13. května od 16 hodin se v hartmanické synagoze uskuteční ko...
#KINOSYNAGOGA - Kočár do Vídně
Dne 28.4. od 18:00 proběhne v rámci projektu #KINOSYNAG...

Děkujeme

Za finanční příspěvek od Plzeňského kraje

Logo Plzeňského kraje
Nadačnímu fondu Krskových
nadacni_fond_krskovych
Za trvalou podporu od společnosti Grafia s.r.o.

grafia

 

Za poskytnutí inzertního prostoru portálu