Klatovský deník, 8.11.07: Walter Bloch: Po sedmdesáti letech se vrací do svého druhého domova

08.11.2007 - 14:05
Klatovský deník, 8.11.07

Radmila Nagovská: Walter Bloch: Po sedmdesáti letech se vrací do svého druhého domova.  Klatovský deník, 8.11.07, s. 2.

Hartmanice/Do svého druhého domova, do Hartmanic, po 70 letech zavítá Walter Bloch. Syn tamního podnikatele Richarda Blocha, který ze šumavského městečka odešel se svou rodinou před nacisty do Velké Británie, bude tuto sobotu besedovat s občany v židovské synagoze.
"Návštěva je pro naše město velkou ctí," potvrdil Deníku ředitel židovské synagogy v Hartmanicích Václav Diviš. "Společně s občany bude vzpomínat na dobu, kdy u nás žil, chybět nebude ani promítání krátkého dokumentárního filmu z jeho života," upřesnil Diviš. Protože Walter Bloch od roku 1939 v Čechách nebyl, bude beseda vedena v angličtině s tlumočníkem.
Bloch se při své návštěvě České republiky chce zastavit také na jiných místech Šumavy, například Václav Diviš jej chce zavést do Sušice, kde je v těchto dnech instalována výstava připomínající transporty Židů v roce 1942.
Hartmaničtí zvažují Walteru Blochovi udělit čestné občanství. "Tento návrh musí nejprve projednat zastupitelstvo. Nicméně nápadu bychom se určitě nebránili," říká starosta Hartmanic Jiří Jukl.
Po Matityahu Adlerovi, který je synem Šimona Adlera, po němž je pojmenováno židovské muzeum na Dobré Vodě, by se Walter Bloch stal druhým čestným občanem šumavského městečka.
Život Waltera Blocha nebyl jednoduchý. Narodil se v roce 1927 v německém Hamburku. Jeho otec byl úspěšný továrník vyrábějící sklo, zrcadla a staniol v Hartmanicích, jeho pradědeček Isak Simon pocházel z Kundratic a byl to právě on, kdo otevřel v roce 1836 na Šumavě rodinný podnik. Rodinné továrny se nacházely ve Frauenthalu a v Chlumu, obě asi tři kilometry od Hartmanic. Blochovy závody tehdy zaměstnávaly 150 až 300 lidí.
Walter Bloch žil až do svých devíti let v Hamburku, do Hartmanic však rodina jezdila dvakrát do roka, jednou v létě, podruhé v zimě, nejčastěji kolem svátku chanuka.
Nástupem Hitlera se ale život rodiny zkomplikoval. Blochův otec skončil s obchodními aktivitami v Hamburku a rodinný majetek v Čechách byl vyvlastněn.
Blochův otec Richard se rozhodl pro odchod rodiny do Velké Británie, aby se zachránila před nacisty. To bylo v roce 1939 a od té doby se Walter Bloch do Čech nevypravil.
Nyní se Walter Bloch rozhodl svůj druhý domov na Šumavě znovu navštívit. Beseda s ním začíná tuto sobotu od 17 hodin v Horské synagoze v Hartmanicích.

Walter Bloch - syn Richarda Blocha, který vlastnil továrny ve Frauenthalu a v Chlumu; pravnuk Isaka Simona, který založil v roce 1836 na Šumavě rodinnou firmu. Ta zde fungovala až do roku 1939, kdy rodina utekla před nacisty do Anglie. Bloch se do druhého domova vrací po téměř 70 letech, besedovat bude v sobotu od 17 hodin v synagoze.

Region| Západní Čechy» Město Hartmanice » Židovská obec v Praze » Návštěvní kniha

Program akcí

Vánoční koncert Volného sdružení horažďovických zpěváků a muzikantů
V neděli 16. prosince se v synagoze od 15 hodin uskuteční tradič...
Přednáška "Přímá a nepřímá eutanázie", nebo spíše eutanázie a tišení bolesti a paliativní sedace?
V sobotu 15. prosince od 15 hodin se v Památníku uskuteční další ...
#KINOSYNAGOGA - Romeo, Julie a tma
V sobotu 24.11. od 18:00 proběhne v rámci projektu #KIN...
SLOVOSLEĎ, poezie Petra Nikla za zvuku didgeridoo Ondřeje Smeykala
Dne 30. listopadu od 19 hodin proběhne v Památníku akce SLOVOSLEĎ...
Vernisáž výstavy "Z tvorby Václava Součka"
Dne 10. listopadu od 14 hodin proběhne v hartmanické synagoz...
#KINOSYNAGOGA - Spalovač mrtvol
Dne 3.11. od 18:00 proběhne v rámci projektu #KINOSYNAG...

Děkujeme

Za finanční příspěvek od Plzeňského kraje

Logo Plzeňského kraje
Nadačnímu fondu Krskových
nadacni_fond_krskovych
Za trvalou podporu od společnosti Grafia s.r.o.

grafia

 

Za poskytnutí inzertního prostoru portálu

 
Česko-německému fondu budoucnosti 
Česko-německý fond budoucnosti