Rekonstrukce

Cílem občanského sdružení Památník Hartmanice bylo zrekonstruovat synagogu do podoby, která by se co nejvíce blížila původnímu projektu. Katastrofální stav synagogy, stejně jako naprostý nedostatek původní dokumentace to však znesnadňovaly. Nejstarším dokladem a dlouho jediným vodítkem pro rekonstrukci byla ne příliš zřetelná fotografie z poválečného období.

Synagogu dělilo po jejím zakoupení od zániku jen pár chvil. Dírami ve střeše do svatostánku pršelo a hrozilo jeho zřícení. Díky improvizované dřevěné konstrukci však objekt přečkal další zimu a na jaře 2004 začala rekonstrukce od jeho nejhůře poškozených částí.

Byly vyměněny dvě třetiny masivních dřevěných krovů, stržena střešní krytina (eternit i zbytky původního šindele), zlikvidovány vestavby a vymýcena dřevomorka, která proměňovala pevné trámy na drobící se perník. Následujícím krokem bylo obnovení vnitřních sloupů podpírajících ženskou galerii, zavedení kanalizace, vody a elektřiny.
 
V roce 2005 se stavba dočkala dalších úprav. Hartmanický truhlář František Živčák jí pomohl vrátit půvab replikami původních dveří, oken a zábradlí, na detailech v přízemí a schodištích pracoval kovář a synagoga se poprvé zaskvěla v nové, světle modré omítce. Do jejího štítu se také vrátily žulové desky s hebrejským Desaterem.

Jaro roku 2006 patřilo dodělávání truhlářských a kovářských prací a 16. května synagogu slavnostně otevřeli místopředseda Senátu Parlamentu ČR Petr Pithart a Vrchní zemský a pražský rabín Karol Efraim Sidon.

Jako zázrakem se dochovaly některé originální stavební prvky: dřevěné výplně kruhových oken ve tvaru osmicípé hvězdy (symbol krále Šalamouna), části kovových i dřevěných zábradlí, kamenné desky Desatera, dveře hlavního vstupu s prvky kování.Článek Mgr. Jany Klímové pro časopis Architekt (únor 2004)

Chodil jsem do synagogy několik let hrát ping-pong," říká truhlář František Živčák a pokračuje, "nikdy by mě nenapadlo, že se tam vrátím a budu do synagogy vyrábět dveře, okna a vnitřní vybavení.Článek Petra Melničuka pro Hospodářské noviny (březen 2005)

 

4.jpg

Jediná dosud nalezená fotografie synagogy, podle níž se postupovalo při rekonstrukci.

5.JPG

Kruhové okno s výplní ve tvaru osmicípé hvězdy v roce 2002 a po rekonstrukci.

6.JPG

Kruhové okno s výplní ve tvaru osmicípé hvězdy v roce 2002 a po rekonstrukci.

Více fotografií najdete ve fotogalerii.


» Město Hartmanice » Židovská obec v Praze » Návštěvní kniha

Program akcí

#KINOSYNAGOGA - Smrt si říká Engelchen
31.3. od 18:00 proběhne v rámci projektu #KINOSYNAGOGA promítání ...
Výstava linorytů Tomáše Hausera
Od 1. dubna do 5. května bude v Horské synagoze Hartmanice probíh...
Autorské čtení Šumava domovem
Dne 24.3. od 18 hodin proběhne autorské čtení z knihy Šumava domo...
Ondřej Smeykal didgeridoo a gongy
V pátek 9.3. od 18:00 proběhne v Horské synagoze v Hartmanicích a...
Slavnostní zahájení projektu #KINOSYNAGOGA
24.2.2018 od 18:00 proběhme slavnostní zahájení projektu #KI...
Koncert skupiny Elias
Ve středu 27. 12. od 18: 00 se v synagoze bude konat koncert skup...

Děkujeme

Za finanční příspěvek od Plzeňského kraje

Logo Plzeňského kraje
Nadačnímu fondu Krskových
nadacni_fond_krskovych
Za trvalou podporu od společnosti Grafia s.r.o.

grafia

 

Za poskytnutí inzertního prostoru portálu